Hlavní obsah

Jeremy Corbyn čelí skandálu. Před čtyřmi lety měl uctít památku palestinských teroristů

Jeremy Corbyn u hrobů palestinských teroristů. (Video: Reuters, Seznam.cz)

14. 8. 2018 9:39

Jeremy Corbyn přiznal, že se zúčastnil ceremoniálu k uctění památky palestinských teroristů stojících za útokem na olympijských hrách v Mnichově v roce 1972. Corbyn tak učinil kvůli snímkům, které ho s věncem v ruce zachycují u jejich údajných hrobů. Odmítá však, že by věnec na hrob položil.

Článek

Předseda britské opoziční Labouristické strany Jeremy Corbyn čelí skandálu kvůli snímku, který jej zachycuje u údajných hrobů pachatelů teroristického útoku na olympiádu v Mnichově v roce 1972. Na fotografie umístěné na Facebooku palestinské ambasády upozornil britský bulvární deník Daily Mail.

Podle britského tisku Corbyn přiznal, že na ceremoniálu k uctění památky palestinských teroristů byl, kladení věnců se prý ale neúčastnil.

Corbyn nejprve tvrdil, že byl na hřbitově, aby uctil památku obětí izraelského útoku na úřadovny Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) v Tunisu v roce 1985. V pondělí ale pro Sky News přiznal, že věnce byly kladeny také na památku „těch, kteří byli zabiti v roce 1992 v Paříži“.

To je podle médií narážka na činitele OOP, který byl ten rok ve francouzské metropoli zastřelen a který podle Izraele pomáhal mnichovský útok naplánovat.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu poté na Twitteru napsal, že Corbyn si za své počínání „zaslouží jednomyslné odsouzení“.

Vůdce labouristů je dlouhodobým kritikem Izraele za jeho politiku vůči Palestincům. Sám je obviňován, že ve své straně toleruje antisemitismus. Kritizován je i za své kontroverzní výroky. V roce 2010 například přirovnal izraelskou blokádu Pásma Gazy k obléhání Leningradu a Stalingradu nacistickým Německem.

Palestinská teroristická organizace Černé září zajala na letních olympijských hrách v Mnichově v roce 1972 v olympijské vesnici jako rukojmí sportovce a chtěla je vyměnit za Palestince vězněné v Izraeli. V jednom bytě a při pokusu o osvobození rukojmích na letišti Fürstenfeldbruck přišlo o život 11 izraelských sportovců a jeden policista. Zabito bylo také pět teroristů.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené