Hlavní obsah

Podle Putina byl summit s Trumpem „vcelku úspěšný“, prezident USA se těší na další schůzku

Foto: Archiv

Schůzka s Trumpem byla podle Putina „vcelku úspěšná“.

Reklama

19. 7. 2018 17:29

Ruský prezident připustil, že vztahy se Spojenými státy jsou nyní velmi napjaté, zároveň však považuje summit za krok správným směrem.

Článek

Helsinský summit s americkým prezidentem Donaldem Trumpem byl „vcelku úspěšný“, i když se ve Spojených státech určité síly snaží snižovat jeho výsledky. Na diplomatické konferenci v Moskvě to ve čtvrtek řekl ruský prezident Vladimir Putin. Připustil, že vztahy s USA jsou „v některých ohledech horší než za studené války“.

„Mocní protivníci obnovení rusko-amerických styků se snaží prodat občanům svá protiruská stanoviska, s tím je třeba počítat,“ řekl Putin na shromáždění ruských diplomatů. Dodal ale, že summit přinesl „užitečné dohody“.

Navzdory všem rozdílům v názorech se podle Putina oba prezidenti shodovali v tom, že „rusko-americké vztahy jsou v krajně neuspokojivém stavu, v mnoha ohledech dokonce horší než v době studené války“.

„Bylo by samozřejmě naivní předpokládat, že problémy hromadící se dlouhá léta budou vyřešeny během několika hodin. Nikdo s tím ani nepočítal. Přesto se domnívám, že cesta k pozitivním změnám byla nastoupena,“ prohlásil Putin ve svém prvním veřejném komentáři k helsinskému summitu.

Prezident USA Trump také ve čtvrtek prohlásil, že se těší na další setkání se svým ruským protějškem. „Těším se na druhou schůzku, abychom mohli začít uskutečňovat některé z mnoha věcí, o kterých jsme diskutovali, včetně tažení proti terorismu, bezpečnosti pro Izrael, jaderného odzbrojení, kybernetických útoků, obchodu, Ukrajiny, míru na Blízkém východě, Severní Koreje a dalšího,“ uvedl americký prezident.

Dodal, že na všechny problémy existují odpovědi, ačkoli některé mohou být snadné, jiné zase obtížné.

Ve Spojených státech podle ruského prezidenta existují skupiny, které své „skupinové, úzce stranické zájmy stavějí nad zájmy celostátní“. Tito lidé jsou podle Putina mocní, protože dokážou prodat milionům občanů „nejrůznější historky vzpírající se normální logice“.

Jak vyplývá ze zpráv amerických médií, tón hodnocení rusko-amerického summitu je v USA výrazně odlišný. Podle agentury Reuters se Trump krkolomně snaží vysvětlit své chování v Helsinkách, kde podle velké části politiků i médií selhal, nechal se zastínit Putinem a přejal jeho argumenty. Ve snaze napravit situaci se přitom šéf Bílého domu odvolává na přeřeknutí a špatné pochopení svých kontroverzních výroků.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované