Hlavní obsah

Podmořská stanice pro 12 lidí. Buduje ji vnuk průzkumnické legendy

Foto: YVES BÉHAR A FUSEPROJECT

Takto by měla vypadat první mezinárodní podmořská stanice.

Reklama

27. 7. 2020 20:03

Jméno Fabien Cousteau zatím asi většině lidí moc neříká. Co ale Jacques-Yves Cousteau, slavný podmořský průzkumník?

Článek

Není to pouhá shoda jmen: Fabien je vnuk známého průzkumníka Jacquese-Yvese Cousteaua. Rozhodl se jít v dědových šlépějích a s pomocí 135 milionů dolarů vybudovat „mezinárodní vesmírnou stanici“ – ale pod hladinou moře.

Fabien Cousteau sám o sobě říká, že se narodil jako akvanaut. Ve čtyřech letech se naučil potápět a vyrůstal se svým dědou na výzkumných výpravách. „Potápění je požehnání, ale existuje pro něj neúprosný časový limit,“ říká.

Jedním ze způsobů, jak tuto lhůtu obejít, je žít v podmořské stanici, což by vědcům poskytlo příležitost k lepší práci a průzkumu v oceánu. Už Jacques-Yves Cousteau byl v 60. letech průkopníkem takových stanovišť a Fabien dnes plánuje v myšlence pokračovat. Chystá se na výstavbu Proteusu, podmořského stanoviště a výzkumné stanice, která by byla jednou z největších v historii.

Stanoviště pro dvanáct lidí

Název Proteus je inspirován řeckou mytologií. Jde o jméno mořského boha – syna boha moří Poseidóna a nymfy Náidy.

Foto: YVES BÉHAR A FUSEPROJECT

Takto by měla vypadat první mezinárodní podmořská stanice.

Výstavba stanoviště má trvat tři roky a nacházet se má téměř 20 metrů pod vodou v chráněné mořské oblasti Curaçao, ostrově v Karibském moři. Stanice by měla mít kapacitu až 12 lidí, kteří by pod vodou mohli žít týdny, možná dokonce měsíce, všichni najednou.

To by byl velký pokrok pro podvodní centra, která se v minulosti pohybovala ve velikostech od minivanu po velký školní autobus. „Většina stanovišť byla vytvořena pro jednu misi,“ říká Fabien, jenž v roce 2016 založil neziskovou organizaci Fabien Cousteau Ocean Learning Center se sídlem v New Yorku. „Stanoviště nebylo nikdy pojato jako mezinárodní stanice, něco, co bude fungovat delší dobu.“

Vybudování stanice a její provozování během prvních tří let bude stát odhadem 135 milionů dolarů. Prostředky, které Cousteau sehnal, zatím pocházejí ze soukromých zdrojů.

Naprostá většina podmořského světa zůstává podle něj stále neprozkoumaná a stanoviště by k výzkumu mělo pomoci. Mohlo by totiž umožnit řadu vědeckých projektů zaměřených například na udržitelnou produkci potravin, změnu klimatu nebo také na objevování nových léčiv.

Rodinná tradice

O tom, že Proteus je jen další kapitolou v rodinné tradici, svědčí příběh slavnějšího Cousteaua. Jacques-Yves pomohl vyvinout jedno z prvních takových stanovišť známé jako Conshelf, a to už v roce 1962. Jednalo se o stanici pro dvě ležící osoby.

Proteus má „mít schopnost“ také produkovat videa a rovnou je živě vysílat – a to ve vysokém rozlišení. Bude to, jak Fabien doufá, moderní verze televizních speciálů, které natočil jeho dědeček. Cousteau starší vytvořil přes 100 podvodních filmů a populární seriál Podmořský svět Jacquese Cousteaua, který podle Fabiena inspiroval k práci celé generace námořních průzkumníků.

Od oblečení k podmořské stanici

Stanici Proteus navrhl Yves Béhar, který dříve pracoval na designu oblečení, chytrých kolébek pro děti nebo robotů. Roční provozní náklady mají dosáhnout zhruba tří milionů dolarů. Tyto náklady mají kompenzovat příspěvky vědců, univerzit a korporací, které si budou stanoviště „pronajímat“ k vědeckým výzkumům.

Na projektu má navíc zvláštní zájem farmaceutický výzkum a objevování léčiv. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil od roku 1969 už dvanáct mořských léčiv. Patří sem sloučeniny, jež léčí rakovinu, léky na bolest a virus herpes, které byly získány z různých ryb, mořských hub a jiných mořských živočichů. V současnosti jsou v klinickém vývoji dvě desítky dalších léčiv z mořského prostředí.

Foto: YVES BÉHAR A FUSEPROJECT

Takto by měla vypadat první mezinárodní podmořská stanice.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované