Hlavní obsah

Policie dopadla v USA posledního člena Berdychova gangu

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto.

Reklama

aktualizováno •

Muž se skrýval v USA v okolí Seattlu, nyní začalo řízení o jeho vydání do ČR.

Článek

Policie dopadla v USA Jaromíra Prokopa, posledního člena takzvaného Berdychova gangu, který měl podle pravomocného rozsudku na svědomí loupeže, únosy a vydírání podnikatelů. Muž se skrýval v okolí Seattlu, kde ho policisté v úterý zadrželi, uvedla dnes na policejním webu mluvčí Kateřina Rendlová.

Ministerstvo spravedlnosti sdělilo na dotaz ČTK, že o Prokopovo vydání zažádalo už v březnu. Extradiční proces bude podle úřadu trvat několik měsíců.

Uprchlý Prokop byl stejně jako David Berdych odsouzen za únos a smrt zlatníka z roku 1996 a loupežná přepadení dalších lidí. Soud mu v jeho nepřítomnosti uložil 13,5 roku vězení. Policie ho v aktuální zprávě označila iniciálami J.P., Prokopovu totožnost následně potvrdilo české ministerstvo.

„Ministerstvo spravedlnosti ČR požádalo o vydání Jaromíra Prokopa americkou stranu již v první polovině března poté, co byl jeho pobyt potvrzen cestou policejní spolupráce na území USA. Na základě žádosti ministerstva spravedlnosti o vydání došlo následně k zadržení Jaromíra Prokopa na území USA,“ uvedl mluvčí úřadu Vladimír Řepka.

Prokopův případ byl podle Rendlové v Česku už odložen, ačkoli se podařilo zjistit, že se muž ukrývá v USA. Tamní policie byla údajně několikrát velmi blízko jeho zadržení, Prokopovi se však pokaždé podařilo uniknout.

Podle zjištění policie se muž i těsně před svým zadržením dopouštěl majetkové trestné činnosti a při zadržení se prokázal falešným průkazem. Mluvčí uvedla, že hledaný v době svého pobytu v USA používal desítky padělaných dokladů.

„Bylo rovněž zjištěno, že se v USA dopouští další trestné činnosti, především padělání dokladů a majetkové trestné činnosti. Mimo jiné měl podvodným způsobem zajišťovat získání řidičských průkazů pro příslušníky české a slovenské komunity žijící v USA,“ uvedla mluvčí a doplnila, že hledaný se při pohybu na veřejnosti snažil maskovat, mobilní telefony používal vždy jen několik dnů, poté je zahazoval a pořizoval si nové.

Obsah české žádosti o vydání aktuálně posuzuje americké ministerstvo spravedlnosti. „Následně tuto žádost předloží k projednání příslušnému soudu v USA. Po jeho rozhodnutí, zda lze české žádosti vyhovět, bude věc předložena ke konečnému rozhodnutí o případném vydání do ČR ministru zahraničních věcí USA,“ popsal postup Řepka. „Časový průběh celého řízení lze jen obtížně předvídat, ale určitě se bude jednat o několik měsíců,“ uvedl.

Dodal, že spolupráce mezi ČR a USA ohledně vydávání lidí k trestnímu stíhání nebo k výkonu trestu odnětí svobody má dlouhodobě velmi vysokou úroveň. „Věříme, že i tento případ bude možné efektivně a účelně s americkými partnery realizovat,“ uzavřel.

Kauza takzvaného Berdychova gangu bývá označována za největší případ organizovaného zločinu v historii české kriminalistiky. Skupina desítek lidí kolem Davida Berdycha si svou trestnou činností přišla údajně na více než 100 milionů korun, přičemž první zločiny podle žalobců spáchala v roce 1995. Vyšetřování hlavní části rozsáhlé kauzy začalo v září 2004, kdy detektivové pozatýkali velkou část podezřelých. V souvislosti s činností skupiny bylo dosud obžalováno nebo obviněno přes 50 lidí.

Jako poslední ze skupiny zůstal ve vězení Berdych odsouzený na 15 let za loupeže a únosy. Soud jej podmínečně propustil z vězení v červnu 2015 poté, co si odpykal více než dvě třetiny trestu.

Reklama

Související témata:

Doporučované