Hlavní obsah

Policie rozdala obvinění kvůli kalendáři s nacisty

Foto: Repro: www.nasevojsko.eu

Kalendář s portréty představitelů třetí říše, který Naše vojsko prodávalo.

Reklama

17. 7. 2020 13:19

Kvůli kalendáři, který Naše vojsko prodávalo, podalo trestní oznámení na nakladatelství a jeho majitele několik organizací.

Článek

Policie obvinila jednoho člověka a právnickou osobu v souvislosti s červnovými zásahy v nakladatelství Naše vojsko z podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka a z výtržnictví. Dnešní informaci České televize ČTK potvrdil mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Podle dřívějších informací případ souvisí s prodejem kalendáře s portréty osobností nacistického Německa.

„Ve věci týkající se produkce nakladatelství Naše vojsko, především pak produkce s tematikou třetí říše, bylo sděleno obvinění jedné fyzické a jedné právnické osobě. Obviněným je kladeno za vinu, že spáchali zločin založení, podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka, kterého se dopustili v jednočinném souběhu s přečinem výtržnictví,“ řekl ČTK Cimbala. Podle České televize se nakladatelství hájí tím, že nejde o propagaci, ale o byznys.

Kvůli kalendáři, který Naše vojsko prodávalo, podalo trestní oznámení na nakladatelství a jeho majitele několik organizací, například Federace židovských obcí. Kritizoval ho i izraelský a německý velvyslanec v ČR. Ministerstvo vnitra vypovědělo nakladatelství smlouvu o nájmu pro sklad, pražský magistrát již v dubnu vypověděl smlouvu prodejně nakladatelství na Andělu.

Policie již dřív prošetřovala nakladatelství kvůli tričkům a hrnkům s portréty nacistického vůdce Adolfa Hitlera a zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Případ v létě 2018 ale uzavřela s tím, že se trestný čin nestal. Policisté podle tehdejšího vyjádření mluvčího Jana Daňka neprokázali, „že by pohnutkou či motivem pro vydání morálně diskutabilních potisků na hrnky a trička bylo cokoliv jiného než zisk v rámci ekonomické činnosti“. Mluvčí dodal, že obecný zákaz zobrazování či veřejné prezentace jakýchkoliv symbolů nebo osob v českém právu zakotven není. Šéf nakladatelství Naše vojsko Emerich Drtina v médiích v době kauzy uvedl, že prodejem předmětů nedělá propagaci.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované