Hlavní obsah

Nejhledanější muž Schengenu. Anis Amri, radikální islamista, šest identit, tři národnosti

 

Reklama

21. 12. 2016 17:28

Sledujte studio Seznamu: Hledání pachatele teroristického útoku na vánočním trhu v Berlíně pokračuje.

Článek

Tunisana, hlavního podezřelého z teroristického útoku na vánoční trh v Berlíně, hledá Německo už také s pomocí eurozatykače. Pod jménem Anis Amri je v něm muž, který používá šest identit a tři národnosti. Vedle té tuniské to byla ještě egyptská a libanonská. Eurozatykač uvádí, že muž může být ozbrojený a nebezpečný.

Policie nabídla odměnu 100.000 eur (2,7 milionu korun) za informace, které povedou k dopadení Tunisana.

Jedenadvacetiletý muž, který neuspěl s žádostí o azyl v Německu, byl podle všeho mimořádně mobilní.

Do Německa Tunisan přicestoval přes jihoněmecký Freiburg v červenci 2015. Poté pobýval v Bádensku-Württembersku, v Berlíně a v Severním Porýní-Vestfálsku. Od února 2016 byl převážně v Berlíně, ale nedávno krátce navštívil Severní Porýní-Vestfálsko.

Jak Německo hledá "vánočního" teroristu? Podívejte se:

Studio k Berlínu - den poté

Odpoledne 150 policistů začalo prohlížet azylové středisko v Emmerichu na západě Německa poblíž hranic s Nizozemskem, kde Tunisan bydlel.

V kamionu, který dosud neznámý fanatik použil jako vraždící nástroj, se našly dokumenty vztahující se právě k jedenadvacetiletému Anisovi.

Hlásí se k salafistům (islámští fundamentalisté, kteří požadují návrat ke kořenům islámu) a patří na seznam 549 lidí, které německé úřady registrují jako extrémně nebezpečné islamisty.

Od pondělního atentátu, kdy atentátník kamionem zabil 12 lidí a desítky dalších zranil, je pro Německo otázkou číslo jedna, kdo útok provedl. Během úterý se zdálo, že odpověď už policie má: Označila hlavního podezřelého, 23letého Pákistánce, ale po prvním výslechu a zjištění dalších okolností ho propustila na svobodu. „Nemáme toho správného muže," řekl šéf vyšetřovatelů.

Otázky a odpovědi: co je dosud známo a co jsou jen spekulace o berlínském útoku:

Co víme a co nevíme o útoku v Berlíně.

Německá média přinesla popis toho, co se odehrávalo v kabině polského kamionu, kterým pachatel přejel lidi na vánočním trhu.

Polský řidič kamionu zemřel podle všeho až po masakru na tržišti. S odvoláním na výsledky pitvy o tom informoval deník Bild. Předtím se v kabině řidiče strhl zápas, při němž polský řidič dost možná zabránil ještě větší katastrofě.

Sedmatřicetiletý Polák Lukasz U. byl malorážní zbraní zastřelen, až když se kamion po průjezdu částí vánočního trhu zastavil. Dosud se spekulovalo, že zemřel dříve, možná již v momentě, kdy pachatel kamion zcizil.

Na těle polského řidiče se našly také rány nožem, z čehož vyšetřovatelé usuzují, že v kabině kamionu se zápasilo. Podle Bildu je možné, že Lukasz U. sedící na místě spolujezdce v poslední chvíli stočil volant nákladního vozu, aby na trhu nepřejel ještě více lidí. Kamion trhem neprojel přímo, ale po 60 až 80 metrech skončil na silnici vedoucí po jeho okraji.

Pusťte si video: Jak GPS pomohla zrekonstruovat poslední čtyři hodiny před útokem

GPS kamionu pomůže při vyšetřování pondělního útoku v Berlíně. (Video: Marie Vladyková)

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované