Hlavní obsah

U sousedů jako na Sahaře, podívejte se. Polsko zasáhly písečné bouře a způsobily nehody

Písečné bouře v Polsku komplikují dopravu. (Video: Seznam Zprávy)

 

Reklama

24. 4. 2019 12:12

Sucho a nedostatek srážek trápí nejen Česko, ale také sousední Polsko. Na některých místech vznikají z vysušené půdy v kombinaci se silným větrem písečné bouře. Na silnicích snižují viditelnost na minimum. Zapříčinily tak několik dopravních nehod. Dnes má navíc podle meteorologů nad Polskem proudit horký vzduch naplněný prachem ze Sahary.

Článek

Začátkem týdne se na několika místech v sousedním Polsku tvořily neobvyklé písečné bouře. Silný vítr tam vzedmul vysušenou vrstvu ornice a rozfoukal ji po okolí. Počasí snížilo viditelnost a na několika dopravních komunikacích způsobilo dopravní nehody. Na silnici č. 60 poblíž hlavního města Varšavy se podle polských médií srazily dva kamiony a tři osobní automobily.

Silný vítr místy dosahoval rychlosti 40 až 65 km/h, přes den pak ještě zesílil.

Podle zprávy meteorologického institutu IMGW se během středy dostane nad Polsko horký vzduch naplněný částicemi prachu ze saharské pouště.

Teploty v Polsku se budou až do konce pracovního týdne pohybovat kolem 25 stupňů. Hasiči varují před hrozbou požárů. V posledních dnech museli kvůli suchu vyjíždět ke stovkám případů.

Požárů v důsledku sucha přibývá také v Česku. V úterý museli hasiči likvidovat čtyři požáry lesa a trávy v Pardubickém kraji. Největší vypukl v Brandýse nad Orlicí, kde kvůli silného větru spadl strom na dráty vysokého napětí a odlétávající jiskry zapálily les. Zásahy komplikuje silný vítr.

Sucho trápí také zemědělce. Na polích na Vysočině neroste ani tráva pro dobytek. Podle zemědělců oslovených ČTK bude další vývoj záviset na tom, jestli do dvou týdnů dostatečně zaprší. „Jestli do 14 dnů nezačne pršet, tak to bude problém, myslím si, poměrně veliký, zejména s objemným krmivem pro hospodářská zvířata,“ řekl pro ČTK předseda krajské agrární komory Josef Blažek.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované