Hlavní obsah

Čech kupoval „Rachel z Přátel“ snubní prsten. Nepřišlo mu to divné

Inside Talks s Tomášem Spurným, šéfem Monety Money Bank a expertem na svět bankovnictví. Video: Zuzana Hodková, Seznam Zprávy

Andrej Babiš, který poradí s investicemi, americká celebrita z online seznamky a platba za její snubák posílaná přes Litvu nebo falešný bankéř a jeho bezpečné konto. Tomáš Spurný se v pořadu Inside Talks zaměřil na kyberpodvody.

Článek

Rozhovor si také můžete poslechnout v audioverzi.

Příkaz k odeslání částky 22 tisíc korun na litevský bankovní účet. Bankovní systém transakci vyhodnocuje jako podezřelou a následuje telefonát klientovi pro ověření. Vše je prý v pořádku - peníze jsou na snubní prsteny pro jeho přítelkyni. Americkou celebritu Jennifer Aniston neboli Rachel z Přátel.

„Nedávno jsme měli případ, kdy pán kupoval prsteny pro Jennifer Aniston, se kterou se seznámil online. Naštěstí jsme byli úspěšní a od této romantiky se nám ho podařilo odradit. Takže jestliže byla Jennifer pravá, omlouvám se jí, že nebude mít snubní prstýnky,“ popisuje šéf Monety Money Bank Tomáš Spurný.

Dodává, že tahle Jennifer určitě pravá nebyla a že útoků na klienty českých bank a ukradených peněz celkově i přes neustálá varování přibývá.

„Za první čtvrtletí tohoto roku jsme měli 508 klientů, jež byli někým podvedeni,“ říká Tomáš Spurný. Z pohledu celkových 1,6 milionu klientů, které banka obsluhuje, se to sice může zdát jako relativně málo, ale podle Spurného jde jen o špičku ledovce.

„My všechny podvody neodhalíme a je mnoho podvodů, kteří lidé nehlásí. Vidí to jako jakési sebeselhání a nechtějí, aby o tom někdo věděl,“ vysvětluje bankéř. Proti stejnému období loňského roku navíc vyrostl nejenom počet podvedených, ale i částka, kterou ztratili. „Za první čtvrtletí je to 44 milionů. O padesát procent více než loni,“ dodává Spurný.

Právě bezpečnost je proto pro bankovní sektor klíčová priorita. Podvody banky dělí do několika skupin.

Poslechněte si, jak probíhá bankovní podvod.Video: Zuzana Hodková, Seznam Zprávy

Andrej Babiš mi poradil s investicí

„Vyšší míru podvodů vidíme u takzvaných podvodů důvěry. Buď jde o falešného bankéře, který vám z čísla, které vypadá jako vaše banka, volá a snaží se vás přesvědčit, že jsou vaše investice v nebezpečí. To je velmi účinné,“ popisuje expert.

„Pak to jsou nadměrné výnosy a investice do bitcoinukryptoměn, kde peníze de facto zmizí. K tomu jsou využívány inzeráty třeba s bývalým premiérem. Pak to jsou zmiňované romantické podvody. Žijeme ve společnosti, která stárne, v některých segmentech trpí samotou a v kombinaci se sociálními sítěmi lidé těmto podvodům snadno podlehnou. Navíc některé jsou velmi sofistikované,“ vysvětluje Spurný.

Aby čísla podvedených začala klesat, jsou podle něj potřeba tři klíčové pilíře – neustálé opakování a osvěta, spolupráce mezi bankami a spolupráce s policií.

„Snažíme se nastavit systémovou spolupráci. Zejména v případech, kdy jsou účty českých občanů využívány globálními podvodníky k převodu peněz. Nejproblematičtější jsou instantní platby, protože umožňují podvodníkům peníze poslat velmi rychle kamkoliv do zahraničí, kam nedosáhneme,“ dodává Spurný.

Vše je podle něj hlavně o schopnosti kritického myšlení a ověřování informací, které jsou v české společnosti na různé úrovni.

Základní pravidla

Pro klienty bank pak platí několik zásadních pravidel. „Pokud vám někdo zavolá a vy nejste schopni ověřit, kdo to je, i kdyby slibovat modré z nebe, nereagujte na to,“ říká Spurný.

Bezpečnější je podle něj pro platby využívat místo debetní karty kartu kreditní, na které není žádný zůstatek, který by se úročil. Údaje ke svému účtu pak s nikým nesdílet a při každém podezření okamžitě kontaktovat banku a přístup zablokovat.

Automatickou věcí by se pak mělo stát pojištění. I přesto, že v Česku je obecně velká nechuť k placení jakýchkoliv poplatků.

Problémem podle Tomáše Spurného je, že lidé často nevěří vlastní bance a navíc ani nečtou bankovní push notifikace. „Část lidí je i ke vztahu k notifikacím, které dostává na účet, velmi neopatrná. Pokud vám ale přijde notifikace, že někdo páruje nový telefon, je možná dobré se nad tím zamyslet,“ dodává Spurný.

Inside Talks

Pořad, ve kterém Zuzana Hodková se stálým týmem expertů rozebírá zákulisí byznysu. Tito insideři popisují, jakými tématy žijí průmysl, potravinářství, reality, startupy, finance, energetika nebo automobilový průmysl, a vysvětlují klíčové momenty a souvislosti.

Insidery je tato skupina šéfů:

  • Tomáš Kolář z Linetu
  • Petr Palička z realitní divize EP Real Estate
  • Petr Novák z divize automotive společnosti JTEKT
  • Tomáš Spurný z Moneta Money Bank
  • Ondřej Fryc z Reflex Capital
  • Martin Durčák z ČEPS
  • Karel Pilčík z MP Krásno
  • Jan Romportl z Elin.ai
Foto: Seznam Zprávy

Inside Talks. Každý pátek na SZ Byznys.

Dopad cel v Česku? Konec roku

S Tomášem Spurným jsme ale v pořadu Inside Talks probrali i aktuální dění. Poslední týdny se na finančních trzích nesou ve znamení kroků amerického prezidenta Donalda Trumpa. Už brzy by se však mohly propsat i do běžné ekonomiky.

Tomáš Spurný upozorňuje, že pokud cla zůstanou na stanovené úrovni, sníží zaměstnanost v Česku.

„Myslím, že první známky tohoto jevu uvidíme někdy ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku. Nás se týká zejména automobilový průmysl. Neucítíme to přímo, ale ty dopady budou sekundární a terciární. Ostatně už teď není naše ekonomika v nejlepší kondici a na pracovním trhu vycházíme z pozice, která je odlišná, než byla před dvěma, třemi lety,“ říká Spurný.

A upozorňuje, že na 92 tisíc otevřených pozic, je dnes v Česku 360 000 nezaměstnaných.

Přípravy na vyšší počty nesplácených úvěrů

Poté, co firmy začnou snižovat výrobu a nižší počty směn se odrazí do celkové míry zaměstnanosti v zemi, pocítí situaci i banky.

„Ta míra nezaměstnanosti se promítne do schopnosti splácet úvěry. Ať už spotřebního charakteru, kde je ta vlna obvykle první, nebo hypoték,“ dodává Spurný s tím, že Moneta Money Bank se na takovou situaci připravuje.

„Samozřejmě, že se připravujeme. Snažíme se řídit naše pozice tak, aby banka měla co nejzdravější bilanci,“ dodává Spurný. Zatímco teď je 1,3 procenta úvěrového portfolia v pochybení pohledávek, do budoucna to může být výrazně víc.

„Přejeme si, aby k tomu nedošlo, ale ve smyslu příprav je to směřováno od čtvrtého čtvrtletí tohoto roku, ale spíše se domnívám, že se to dotkne příštího roku,“ dodává Spurný.

Doporučované