Hlavní obsah

Porsche zvýší podíl v chorvatském výrobci elektrických sporťáků Rimac

Foto: Rimac Automobili

Automobilka Rimac vyrábí elektrická sportovní auta.

Reklama

8. 3. 11:41

Automobilka Porsche posílí svůj vliv v chorvatském výrobci sportovních elektromobilů Rimac. Nově v něm bude mít již téměř čtvrtinový podíl, Porsche vyjde transakce na 70 milionů eur.

Článek

Výrobce luxusních vozů Porsche, který je stejně jako česká Škoda Auto součástí koncernu Volkswagen, zvýší podíl v chorvatském výrobci sportovních elektromobilů Rimac. Nově v něm po vložení 70 milionů eur (1,8 miliardy Kč) bude mít 24procentní podíl místo nynějších 15 procent. Společnost Porsche to podle agentury DPA uvedla ve svém pondělním sdělení.

Německá automobilka investorsky vstoupila do Rimacu v roce 2018. O rok později svůj podíl v ní zvýšila z původních deseti na více než 15 procent. O dalším posilování partnerství se dlouho spekulovalo, stejně jako o společných vývojových projektech.

Od první investice německého výrobce aut se počet zaměstnanců chorvatské firmy z města Sveta Nedelja u Záhřebu zdvojnásobil na tisíc. Společnost vyvíjí a vyrábí vysoce výkonné pohony a bateriové systémy i vlastní elektrická sportovní auta. Spolupracuje s automobilkami Hyundai, Kia a Aston Martin.

„S Mate Rimacem a jeho týmem máme po boku důležitého partnera, který nás podporuje zejména při vývoji komponent,“ řekl finanční ředitel Porsche Lutz Meschke. „Rimac směřuje k tomu, aby se stal dodavatelem úrovně Tier 1 pro Porsche a pro další výrobce v high-tech segmentu,“ dodal. Úrovní Tier 1 se v automobilovém průmyslu označují prvotřídní dodavatelé, kteří dodávají přímo výrobcům.

Automobilka Porsche zdůraznila, že firmu Rimac nehodlá ovládat. „Našimi zákazníky jsou automobilky z celého světa, a proto je důležité jak pro Rimac, tak pro Porsche, abychom zůstali zcela nezávislou společností,“ řekl k tomu zakladatel chorvatského podniku Mate Rimac.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované