Hlavní obsah

Portoriko jako 51. stát USA? Lidé jsou pro, ale referendum neplatí

12. 6. 2017

Portoričané se v referendu vyslovili pro připojení k USA (Video: AP)

Pro úplné připojení Portorika ke Spojeným státům americkým se v referendu vyslovilo 97 % hlasujících. Bojkot ze strany opozice však poznamenal volební účast, která byla pouhých 23 %.

Článek

Portoričané se v nedělním doporučujícím referendu vyslovili pro možnost stát se 51. státem USA. Referendum však nemá přílišnou vypovídací hodnotu kvůli nízké volební účasti. Konečné rozhodnutí o jakékoli změně politického statusu volně přidruženého státu USA v Karibiku je navíc výhradně na Kongresu Spojených států amerických.

Portorický guvernér v neděli oznámil, že Portoričané se v drtivé většině vyslovili pro připojení k unii. „Počínaje dneškem federální vláda nebude moci nadále ignorovat hlas většiny amerických občanů v Portoriku," prohlásil portorický guvernér Ricardo Rosselló. Pro bylo podle předběžných výsledků téměř půl milionu hlasujících, zatímco necelých 7 600 lidí se vyslovilo pro volné přidružení a 6 700 voličů dalo hlas naopak úplné nezávislosti na Spojených státech.

Referenda se však zúčastnilo pouhých 23 procent registrovaných voličů. Odpůrci všelidového hlasování proto platnost referenda zpochybnili. Některé strany, zejména z řad opozice, ho navíc úplně bojkotovaly.

Letošní referendum bylo vládou vyvoláno kvůli ekonomické krizi. Tu někteří přisuzují polovičatému statusu území. Portoriko je od roku 1952 volně přidruženým státem USA. Má vnitřní samosprávu i parlament, ale za obranu a zahraniční politiku odpovídají Spojené státy.

Obyvatelé ostrova mají americké občanství, ale nemohou volit prezidenta USA. V americkém Kongresu mají zastoupení bez hlasovacího práva, stejně jako například obyvatelé Mikronésie či Marshallových ostrovů.

V Portoriku se od roku 1952 konalo několik referend, v nichž se občané nedokázali shodnout, zda je pro ně výhodnější současný stav, anebo by bylo lepší stát se 51. státem USA.

Minulý měsíc Portoriko vyhlásilo největší komunální bankrot v historii USA. Stalo se tak poté, co několik velkých věřitelů podalo na stát žalobu kvůli nesplácení závazků.

Doporučujeme

Další zprávy

Reklama