Hlavní obsah

Poslanci zrušili daň z nabytí nemovitosti. Majitelé nepřijdou ani o odpočty

Foto: Realism

Novinka dopadne hlavně na majitele novostaveb, kteří daň z nabytí nemovitosti neplatili, avšak mohli si odečíst úroky z hypotéky.

Reklama

8. 7. 2020 11:20
aktualizováno • 8. 7. 2020 11:57

Lidé, kteří koupí starší dům nebo byt, už nebudou muset státu platit čtyřprocentní daň. Poslanci zároveň rozhodli o ponechání daňových odpočtů z hypoték. Pro kupující to bude znamenat až statisícové úspory.

Článek

Poslanci ve třetím čtení po dlouhé diskusi zrušili daň z nabytí nemovitosti. Pro lidi, kteří kupují starší dům či byt, to znamená, že ušetří čtyři procenta z kupní ceny nemovitosti. „Byla to daň mimořádně nespravedlivá, kterou platily jen fyzické osoby,“ uvedla ke zrušení daně ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Vláda však zároveň s tím chtěla původně zrušit daňový odpočet z úroků hypoték, který si plátci mohou každý rok odečítat z daní. To by pro ně však znamenalo další náklady.

Překvapivě však prošel pozměňovací návrh opozice, jenž chtěl daňový odpočet zachovat. Návrh poslance ODS Vojtěcha Munzara stanovil maximální úhrnnou částku úroků, o které se snižuje základ daně na 150 tisíc místo původních 300 tisíc korun.

Srovná se tak situace mezi lidmi, kteří kupují starší nemovitosti, a těmi, kteří kupují bydlení v novostavbě, kde daň z nabytí nemovitosti platit nemuseli. Například při koupi staršího bytu za pět milionů korun kupující ušetří 200 tisíc korun, úroky z hypotéky si bude moci dál odečítat, ale jen do výše 150 tisíc korun.

„Odebráním možnosti uplatnit odpočty z úroků finanční zátěž ve skryté podobě zůstává. Došlo by jen k přesunu nákladů z jednoho místa na druhé,“ vysvětlil poslanec Dominik Feri (TOP 09), který rovněž navrhoval zrušení daňového odpočtu vypustit. Na jeho stranu se se svými návrhy postavily i další opoziční strany, včetně SPD. Návrh nakonec prošel i díky hlasům KSČM a několika hlasům ČSSD.

„Komunisté, pokud vím, měli volné hlasování, co se týká ČSSD, to ale určitě probereme na koaliční radě,“ vyjádřila se k hlasování dvou sociálních demokratů Schillerová.

„Argument ministerstva financí, že zrušení daňového odpočtu srovná podmínky mezi občany, kteří si pořizují bydlení na hypoteční úvěr, s občany, kteří si ho financují pouze z vlastních zdrojů, je účelový a zavádějící, protože počet lidí, kteří mají dostatek vlastních prostředků na koupi bytu či domu, je podle informací z trhu podstatně malý,“ argumentoval poslanec Václav Votava (ČSSD), který rovněž přišel s pozměňovacím návrhem a byl jedním ze dvou sociálních demokratů, kteří pro Munzarův návrh hlasovali.

Vláda si od zrušení daně z nabytí nemovitosti slibuje rozhýbání trhu s nemovitostmi. Vládní návrh zákona ruší daň z nabytí nemovitých věcí se zpětným účinkem. Daň nebude muset platit ani ten, který nemovitost nabyl od prosince 2019. Pokud ji už zaplatil, pak mu bude podle ministryně vrácena.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované