Hlavní obsah

Poslanec německé AfD posílal fotografie s nacistickou tematikou

Poslanec Alternativy pro Německo posílal fotografie s nacistickou tematikou. (Video: Renáta Matoušková, Reuters, Youtube.com)

 

Reklama

31. 10. 2018 13:33

Poslanec krajně pravicové strany Alternativa pro Německo (AfD) Stefan Keuter posílal fotografie s nacistickou tematikou. Novinářům nejprve vše popřel. Později se přiznal, že fotografie posílal svému spolupracovníkovi. Nejedná se o první kontroverzní situaci, ve které se některý člen AfD ocitl. Často jde i o vysoce postavené členy strany.

Článek

Poslanec Alternativy pro Německo (AfD) Stefan Keuter ze svého mobilního telefonu podle magazínu Stern a investigativního týmu Correctiv posílal fotografie s nacistickým vůdcem Adolfem Hitlerem nebo s hákovým křížem. Není to rozhodně poprvé, kdy politici strany, která je podle mnohých pravicově populistická až radikální, jsou v centru kontroverzí.

Keuter fotografie s nacistickou tematikou posílal přes komunikační aplikaci WhatsApp v letech 2017 a 2018. Byla mezi nimi třeba fotografie vánoční pyramidy s figurkou Hitlera, pod níž bylo napsané „první vánoční dekorace je hotova“, nebo obrázek mladého muže, který se raději než na téměř nahou ženu, jež stojí vedle něho, kouká na televizi s Hitlerem.

Mezi dalšími zprávami byla fotografie sprchového koutu s vykachlíkovaným hákovým křížem a komentářem, že řemeslník špatně pochopil zadání o koupelně v hnědém tónu, nebo fotka vojáka, který má ocelovou helmu a kulomet. „Nejrychlejší německé azylové řízení, odmítne až 1400 žádostí za minutu!“ stálo pod tímto snímkem.

Poslanec Keuter novinářům nejprve řekl, že si nevzpomíná, že by podobné fotografie posílal. Další den vyjádřil přesvědčení, že nejde o autentický materiál. A za dalších 24 hodin a poté, co mu novináři fotografie ukázali, sdělil, že obrázky skutečně posílal, ale prý jen spolupracovníkovi, který už byl propuštěn. Dotyčný měl podle poslance na starosti pozorovat politické spektrum od levice po pravici.

Politici AfD se do podobných kontroverzí dostávají opakovaně, jde přitom i o vysoce postavené členy. Šéf strany Alexander Gauland například hovořil o tom, že doba nacismu je jen „ptačím trusem“ na úspěšných německých dějinách a předseda durynské AfD Björn Höcke zase památník holokaustu v centru Berlína označil za „památník hanby“. Kvůli blízkosti pravicovým radikálům jsou sledovány některé mládežnické organizace AfD.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované