Hlavní obsah

Pouštní Davos začal, kvůli vraždě novináře ale prořídly řady prestižních hostů

V Rijádu začala konference, bojkotovaná některými původně ohlášenými řečníky, například šéfkou MMF. (Video: Johana Trešlová, Reuters)

 

Reklama

23. 10. 2018 13:20

V Rijádu byla navzdory mezinárodním výzvám k bojkotu zahájena třídenní investiční konference.

Článek

Konference Future Investment Initiative (FII) označované jako „pouštní Davos“ se měli účastnit představitelé ze 140 firem, zhruba 40 jich ale odřeklo kvůli okolnostem smrti saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího. Saúdská Arábie chce na konferenci uzavřít dohody za více než 50 miliard dolarů (1,12 bilionu korun), napsala agentura Reuters.

Cílem FII, která je duchovním dítětem korunního prince Muhammada bin Salmána, je získat zahraniční investice a podpořit tvorbu zoufale potřebných pracovních míst. V loňském roce konference dostala zemi na výsluní zájmu světových podnikatelů, letos se ale mnoho jednotlivců a organizací rozhodlo kvůli Chášakdžímu akci bojkotovat. Korunní princ se podle agentury AP zahájení FII nezúčastnil.

V posledních dnech účast odřekli mimo jiné ministři z USA, Británie, Nizozemska a Francie či britský miliardář Richard Branson nebo americký technologický investor Steve Case. Na poslední chvíli odvolal své vystoupení šéf japonské investiční skupiny SoftBank Masajoši Son, podle listu The Wall Street Journal ale není vyloučeno, že konference se zúčastní.

Jak ale z Rijádu podotkl novinář BBC Sebastian Usher, „zatímco velká jména se možná vytratila, stovky jiných se konference účastní a v některých případech zastupují ty společnosti, jejichž šéfové se rozhodli, že účast pro ně není vhodná“. Jednání mezi delegáty je podle něho vyjádřením pragmatismu, že v Saúdské Arábii je ohromná budoucnost, a tato překážka – jakkoli je šokující – bude nakonec překonána.

Podle zdrojů agentury Reuters Saúdská Arábie plánuje na konferenci podepsat dohody v oblasti ropného a plynárenského průmyslu a infrastruktury za více než 50 miliard dolarů. Jejími partnery mají být mimo jiné společnosti Trafigura, Total, Hyundai, Norinco, Schlumberger, Halliburton a Baker Hughes.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované