Hlavní obsah

Účast na investiční konferenci v Rijádu kvůli Chášakdžího zmizení ruší ministři, investoři i média

Účast na investiční konferenci v Rijádu se stále tenčí. (Video: Jolana Humpálová, AP, Reuters)

 

Reklama

18. 10. 2018 22:41

Už od minulého týdne řady mluvčích i účastníků konference v Rijádu kvůli okolnostem kolem zmizení novináře Chášakdžího řídnou. Svou účast odřekli například zástupci mnoha médií včetně televizí CNN a CNBC nebo deníků Financial Times a The New York Times.

Článek

Počet účastníků nadcházející investiční konference v Rijádu se kvůli zmizení saúdskoarabského novináře a kritika saúdské vlády Džamála Chášakdžího stále více tenčí. Ve čtvrtek se k bojkotu konference připojili ministři z USA, Británie, Nizozemska a Francie. Už minulý týden účast odřekl například britský miliardář Richard Branson či americký technologický investor Steve Case, tento týden se k nim přidala i šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová.

V saúdskoarabské metropoli se bude od 23. října konat mezinárodní investiční konference Future Investment Initiative, jíž se přezdívá Davos v poušti. Už od minulého týdne ale řady mluvčích i účastníků kvůli okolnostem kolem Chášakdžího zmizení řídnou.

Ještě ve středu pořadatelé trvali na tom, že konference se bude konat v daném termínu navzdory neúčasti mnohých pozvaných. Od té doby však mezi absentéry přibyla i některá prominentní jména, včetně francouzského ministra financí Bruna Le Mairea, jeho nizozemského kolegy Wopkeho Hoekstry a britského ministra pro mezinárodní obchod Liama Foxe. Po delším zvažování účast odvolal i šéf amerického ministerstva financí Steven Mnuchin, který na Twitteru uvedl, že jeho rozhodnutí předcházel rozhovor s prezidentem Donaldem Trumpem a ministrem zahraničí Mikem Pompeem.

Agentura AFP se pokusila na základě více zdrojů sestavit dosavadní seznam potvrzených neúčastí, v němž figurují třeba i zástupci bank JP Morgan, HSBC, Credit Suisse, Société Générale či BNP Paribas. Do Rijádu se proti dřívějším plánům nechystají ani mnozí představitelé firem Google, Ford, Uber či Siemens.

Novinář Chášakdží beze stopy zmizel 2. října, když si byl vyřídit dokumenty na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. Turecko tvrdí, že Chášakdží byl na konzulátu zavražděn. Rijád tvrzení Turecka odmítl, ale neposkytl žádné věrohodné vysvětlení toho, co se s žurnalistou stalo.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované