Hlavní obsah

Pozitivní následek hojných dešťů. Vyschlé Česko „se napilo“

Foto: Profimedia.cz

Přívalové deště zvýšily také hladiny řek.

22. 6. 18:01

Momentálně sucho na většině míst v České republice nehrozí. Vyskytuje se jen na 2,5 % krajiny a jde o zatím nejnižší letošní úroveň.

Článek

Po zimě bez sněhu a jaru s malým množstvím deště se už v květnu množství srážek vrátilo zpátky k normálu. Měsíční srážkový úhrn byl podle Českého hydrometeorologického ústavu 74 mm. To je těsně nad hranicí starého normálu, který dělá 64 mm.

Během června pak srážkově bohaté období pokračovalo. V některých místech vysoký srážkový úhrn způsobil povodňovou situaci. Například na Kolínsku napršelo podle ČHMÚ za druhý červnový víkend přes 115 litrů na metr čtvereční.

Kolik zatím napršelo v červnu? V mapě je zobrazen srážkový úhrn od 1. 6. do 22. 6. 08:00 2020 ráno. Všimněte si...

Zveřejnil(a) Český hydrometeorologický ústav dne Pondělí 22. června 2020

Aktuální situace sucha

Podle portálu Intersucho je povrchová vrstva půdy nasycená natolik, že v ní není sucho momentálně vůbec sledováno.

Foto: Intersucho

Aktuální intenzita sucha v Česku.

Půda má povrchovou a hlubší vrstvu. Povrchová se nachází 0-40 cm pod povrchem, hlubší pak 40-100 cm. Nasycení obou vrstev vláhou je různé.

V hlubší vrstvě je pak 83 % území bez sucha. Vyskytuje se jen v několika oblastech. Například v Krušnohoří a jeho podhůří, na Olomoucku či Krnovsku. Ve všech případech jde o oblasti s dlouhodobým problémem se suchem.

„V uplynulém týdnu pokračovalo výrazně vlhké počasí, které přineslo značné srážky, a to i nad 100 mm za týden,“ píše portál Intersucho. „Tento týden se již počasí uklidní, ale stále se dočkáme přeháněk. V následujících 10 dnech neočekáváme výskyt půdního sucha s výjimkou malých lokalit.“

V celkovém půdním profilu 0-100 cm se sucho momentálně nachází na 2,5 % krajiny. Letos takto nízká úroveň sucha v České republice zatím nebyla.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené