Hlavní obsah

Na novou hedvábnou cestu vyjel vlak. Z Číny do Londýna za 18 dní

Čínu a Velkou Británii propojily hedvábné koleje.

 

Reklama

18. 1. 2017 22:50

Čína buduje nové obchodní vztahy po celé Evropě. Teď si vyzkoušela, za jak dlouho dopraví náklad vlakem do Británie.

Článek

Do Londýna ve středu dorazil první britsko-čínský nákladní vlak. Za osmnáct dní překonal cestu dlouhou přes 12 tisíc kilometrů, během které po kolejích propojil významné obchodní středisko I-wu v čínské provincii Če-ťiang a Barking ležící ve východním Londýně.

Pokud by vás zajímala trasa, po které vlak putoval, pak si můžete odškrtnout Kazachstán, Rusko, Bělorusko, Polsko, Německo, Belgii a Francii. Odtud vyrazil tunelem pod kanálem La Manche na Ostrovy. Kdyby náklad plul po moři, trvalo by to dvakrát tak dlouho, uvedla agentura Reuters.

Putování do Británie je součástí strategie, kterou v roce 2013 pod sloganem „Jeden pás – jedna cesta“ (tedy One Belt – One Road) představil čínský prezident Si Ťin-pching. Oznámil, že komunistická mocnost bude pracovat na novém propojení Číny s Euroasií. Jde o monstrózní projekt, který kromě výstavby železničních tratí počítá i se stavbou silnic a s budováním nových přístavů. Do budoucna pak má jít i o čínskou síť ropovodů a plynovodů.

Provozovatelem vlaku je společnost InterRail Group sídlící ve Švýcarsku. „Dnešek nám dokázal, že můžeme dostat vlak z Číny do Británie za dobu kratší než 18 dní,“ řekl Reuters ředitel společnosti Carsten Pottharst. „Teď záleží na tom, kolik nákladu povezeme z Británie do Číny.“

První vlak „na zkoušku“ je vůbec testem, zda bude o službu zájem. Provozovatelé vlaku tvrdí, že aniž by dávali na spoj kamkoli reklamu, mají v tuto chvíli už přes padesát poptávek.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované