Hlavní obsah

Praha 3 zruší nadaci pro umístění Slovanské epopeje na Vítkově

Foto: Milan Malíček /Právo/, Profimedia.cz

Slovanská epopej Alfonse Muchy.

Reklama

27. 10. 2020 17:37

Vedení Prahy 3 plánuje zrušit nadační fond, který měl podporovat výstavbu výstavních prostor pro umístění Slovanské epopeje Alfonse Muchy na Vítkově.

Článek

Fond, který byl založen v roce 2016, podle něj nevyvíjí žádnou činnost. „Zbývá v něm asi 190 000 korun, které chce městská část převést na Spolek pro Slovanskou epopej v Praze,“ řekl místostarosta městské části Štěpán Štrébl.

Fond vznikl v době, kdy tehdejší vedení Prahy 3 prosazovalo, aby na vítkovském vrchu vznikl nový výstavní prostor určený pouze pro slavný Muchův cyklus. Malíř obrazy odkázal hlavnímu městu s podmínkou, že takový prostor vybuduje, to se však nestalo. Město nyní vybírá z několika možností, kam by mohlo cyklus umístit, mezitím jej na pět let zapůjčí do Moravského Krumlova.

Podle Štrébla nemá smysl, aby fond založený Prahou 3 dále fungoval, protože je fakticky mrtvý. Kromě toho podle něj nynější vedení radnice neplánuje aktivně prosazovat, aby epopej skončila právě na Vítkově. Místostarosta dodal, že ke zrušení fondu bylo nutné změnit jeho zřizovací listinu, což rada městské části udělala minulý týden. Krok podle svého vyjádření podporuje i starosta Jiří Ptáček (TOP 09).

Podle upravené listiny nyní může zastupitelstvo městské části odvolat členy dozorčí rady a navolit nové, jejichž úkolem bude podle Štrébla pouze poslat organizaci do likvidace. Místostarosta dodal, že tento komplikovanější postup vedení radnice zvolilo proto, že správní rada bude ještě dva roky ve funkčním období. V případě před časem rovněž zrušeného Nadačního fondu Rychlé šípy Jaroslava Foglara radnice postupovala tak, že podala žádost na spolkový soud, který pro nečinnost fond zrušil.

Zákon stanovuje, že v případě likvidace nadačního fondu bude zůstatek peněz vyplacen právnické osobě založené za stejným nebo obdobným účelem. Tou je v tomto případě Spolek pro Slovanskou epopej v Praze.

Cyklus obrazů tvoří 20 velkých pláten, která Mucha maloval od roku 1910 dalších 18 let a věnoval je Praze. Od roku 2010 je epopej kulturní památkou. Obrazy jsou nyní v depozitáři Galerie hlavního města (GHM), začátkem příštího roku by měly zamířit na zámek v Moravském Krumlově. Pro trvalé umístění nyní pražský magistrát zvažuje několik míst, například Pankrácké náměstí, objekt paláce Savarin v Praze 1 nebo ledárny v Braníku. V minulosti se objevila řada nápadů, kam plátna umístit, například Výstaviště, Těšnov nebo Letná.

Prvních 11 pláten epopeje bylo v roce 1919 vystaveno v pražském Klementinu a v letech 1920 až 1921 sklízela epopej úspěchy v New Yorku a Chicagu. Celá epopej byla poprvé vystavena v roce 1928 ve Veletržním paláci v Praze a obrazy přešly pod správu GHMP. V roce 1933 byla plátna uložena do depozitáře. V roce 1963 byla opět vystavena na zámku v Moravském Krumlově. V roce 2011 obrazy tehdejší vedení Prahy odvezlo.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované