Hlavní obsah

Praha chystá nová testovací místa. První z nich má sloužit turistům

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační obrázek.

Reklama

6. 8. 2020 10:19

V hlavním městě přibývá nakažených nemocí covid-19 stabilním tempem přibližně 50 denně. Podle náměstka pražského primátora ale testovací kapacity neodpovídají zájmu samoplátců.

Článek

Hlavní místo připravuje ve spolupráci s městskými částmi dalších pět odběrových míst pro samoplátce, kteří se chtějí testovat na nový typ koronaviru. Novinářům to oznámil náměstek primátora Petr Hlubuček.

První z nových testovacích míst má stát na adrese Václavské náměstí 29, a to od pátku 14. srpna. Za 1 750 korun mají zájemci dostat do dvou hodin výsledek PCR testu, za příplatek bude výtěr z nosohltanu vyhodnocen do jedné hodiny, uvedl Hlubuček.

Nově vzniklé odběrové místo v centru bude provozovat laboratoř GHC Genetics, řekl ČTK ředitel společnosti Viktor Furman.

Centrum podle něj magistrát zvolil především proto, aby se bezprostředně po přicestování mohli nechat otestovat turisté, a nešířili tak nemoc v MHD nebo taxi.

Další odběrové místo by v budoucnu magistrát ve spolupráci s radnicí městské části měl podle Hlubučka otevřít v Praze 9, kde radnice městské části ve spolupráci s GHC Genetics odběrové místo v areálu Polikliniky Prosek již dříve provozovala. S dalšími velkými městskými částmi se nyní jedná. Podle Hlubučka budou odběry provádět pracovníci soukromé laboratoře.

V Praze nyní odebírá vzorky na testy na koronavirus deset nemocnic a soukromých laboratoří. Na většině míst testují pacienty indikované hygienickou stanicí i samoplátce.

Odběry provádějí například v Ústřední vojenské nemocnici, v Nemocnici Na Bulovce, ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, v areálu laboratoře Prevedig v Praze 8 nebo na zámku Veleslavín, kde odběry provádí pracovníci společnosti EUC Laboratoře. GHC Genetics také v Praze provádí testy u Polikliniky Prosek v Praze 9.

Roušky v MHD od 1. září

Zároveň zřejmě Praha od září zavede nošení roušek v MHD a v případě zhoršené epidemiologické situace i v obchodech a dalších uzavřených veřejných prostorách.

„Podnikatelé v cestovním ruchu se obávají, že pokud se zpřísní nošení roušek v Praze, mohl by se opět utlumit turistický ruch. Obavy nejsou podle příkladů ze zahraničí úplně namístě,“ řekl Hlubuček s tím, že například ve Španělsku nosí lidé roušky běžně i při vysokých teplotách.

„Nasazení roušek dnes znamená pro turisty spíš zajištění většího bezpečí, nevnímají to jako nějakou šikanu,“ dodal. V Praze jsou nyní roušky povinné v metru a v pobytových a nepobytových zdravotnických zařízeních, tedy například v lékárnách, čekárnách u lékaře a nemocnicích.

Minulý týden se denní přírůstek nakažených nemocí covid-19 v Praze pohyboval kolem padesátky, před týdnem v úterý ale vystoupal na dosud nejvyšších 101 nově potvrzených případů za den. Od konce dubna do druhé poloviny července denní počty nakažených zůstávaly většinou nižší než 20.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované