Hlavní obsah

Praha se v Evropském týdnu mobility zaměří zejména na bezemisní dopravu

Foto: Getty Images

Ilustrační snímek.

Reklama

15. 9. 2020 22:55

Pražský magistrát se při Evropském týdnu mobility zaměří zejména na bezemisní dopravu. Součástí budou konference, vzdělávací a kulturní akce nebo cyklojízdy. Vyvrcholením je Den bez aut, který bude v sobotu 19. září.

Článek

Novinářům to dnes řekli náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě) a Jaroslav Mach a Dominika Marešová z magistrátního oddělení rozvoje dopravy. Akce se uskuteční od 16. do 22. září. Podrobné informace jsou na internetových stránkách akce. Týden mobility se koná od roku 2002 a Praha je od počátku jeho součástí.

Cílem akce je podle Scheinherra přimět lidi zamyslet se nad způsobem, kterým se dopravují do práce a jak se pohybují po městě. V pražském ovzduší pochází 90 procent škodlivin z automobilové dopravy. Letošní ročník tak má za cíl zdůraznit ekologickou dopravu.

Mezi největší akce patří Den bez aut. Uzavřeny budou čtyři ulice, které budou sloužit pro kulturní a společenské akce. Jde o Internacionální v Suchdole, Dolnoměcholupskou v Dolních Měcholupech, Formanskou v Újezdě a Ondříčkovu v Praze 3. Magistrát se připojí k posledně zmíněné, kde bude prezentovat aktivity své i některých městských společností, jako jsou Institut plánování a rozvoje (IPR), dopravní podnik (DPP) nebo Ropid, která plánuje pražskou MHD.

Ve stejný den jako Den bez aut se uskuteční akce Zažít město jinak, kterou pořádá sdružení Automat. Konat se bude na 85 místech po celé Praze. Jde zejména o sousedskou slavnost.

Ve čtvrtek 17. září se bude konat Den bez bariér, při němž si budou moci účastníci vyzkoušet, jaké to je, pohybovat se městem na vozíku či se slepeckou holí. „Spoustě lidí v minulosti, včetně mě, to otevřelo oči, neboť potřeby lidí na vozíku nebo nevidomých jsou jiné,“ řekl Mach.

Zájemci o alternativní dopravu budou moci navštívit přednášku v Centru architektury a městského plánování (CAMP) na IPR, která se bude zabývat alternativním způsobem zásobování v centru. Nedaleko Anděla se zase uskuteční v úterý 22. září akce Autodieta, jejímž tématem je změna způsobu dopravy. „Zúčastní se i lidé, kteří přestali jezdit autem, a popíší svůj příběh, a co museli změnit,“ řekl Mach.

Součástí programu bude také cyklojízda a k dispozici bude cykloservis zdarma. Servis bude na několika místech a bude se přesouvat po městě.

Současná pandemie koronaviru se na průběhu týdne výrazněji nepodepsala. „Většina akcí je naštěstí plánována ve venkovním prostoru. Ve vnitřních prostorech organizátoři hlásí omezení, například omezenou kapacitu. V tomto směru se určitě nějaká opatření uskuteční,“ řekla Marešová.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované