Hlavní obsah

Praha začala v terénu očkovat bezdomovce, očkuje se i pod Libeňským mostem

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto.

Reklama

13. 7. 15:59

Praha začala očkovat lidi bez domova proti covidu-19 přímo v místech, kde se tito lidé zdržují. Spolupracuje na tom s organizacemi Armáda spásy, Naděje a Drop In. Pilotní očkovací místo vzniklo i pod Libeňským mostem.

Článek

Očkovaní dostanou vytištěný certifikát a elektronickou verzi si mohou nechat uložit u poskytovatelů sociálních služeb. Informovali o tom dnes zástupci hlavního města. K vakcinaci lidí na ulici město používá jednodávkovou vakcínu Janssen od firmy Johnson & Johnson. Lidé bez přístřeší se totiž nezdržují na jednom místě a hrozí, že by se zdravotníkům nepodařilo podat jim i druhou dávku.

Záměrem Prahy je zvýšit proočkovanost všech zranitelných skupin obyvatel, včetně cizinců bez pojištění a lidí bez přístřeší. V červnu začalo město očkovat lidi v azylových domech a noclehárnách, nyní se zaměřuje na lidi, kteří přespávají venku a jsou v kontaktu pouze s terénními pracovníky sociálních služeb. Pilotní očkování začalo dnes v improvizovaném místě pod Libeňským mostem. Dosud tam zdravotníci naočkovali 26 zájemců.

„Díky tomuto nízkoprahovému způsobu a použití jednodávkové vakcíny Janssen můžeme snadno a rychle očkovat ty nejohroženější lidi na ulici, tedy lidi bez přístřeší, kteří jsou často staří a nemocní a vakcína by se k nim jinak dostávala komplikovaně. Řada z nich například nemá telefon a k očkování se nemohou registrovat,“ řekl Jan Desenský, ředitel pražské pobočky Centrum sociálních služeb Karla Larssona Armády spásy.

Očkovací tým bude vyrážet také na místa, kam například jezdí mobilní výdejny jídla, a bude v době výdeje nabízet lidem očkování. Po vakcinaci zadá informace do centrálního systému a vystaví certifikát o očkování. Nabídne také podporu při kontrole zdravotního stavu po podání očkovací látky.

„Na území hlavního města je stále řada lidí, kteří propadli všemi záchytnými sítěmi a nemají přístup k očkování proti nemoci covid-19. Ve spolupráci s terénními službami jdeme těmto lidem vstříc a mobilní očkovací týmy mohou začít aktivně nabízet očkování přímo v místech, kde se tito lidé zdržují,“ uvedla Milena Johnová (Praha Sobě), radní pro sociální politiku a zdravotnictví. Pokud u některých lidí nebude možné uhradit očkování z veřejného zdravotního pojištění, úhradu zajistí Praha.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované