Hlavní obsah

Praha začne opečovávat zašlé hroby bývalých purkmistrů, starostů a primátorů

Foto: město Praha

Chátrání hrobů někdejších předních osobností města chce Praha zastavit.

Reklama

13. 8. 2020 18:55

Praha hodlá věnovat pozornější péči často zašlým hrobům bývalých čelných představitelů města – purkmistrů, starostů a primátorů. Některým totiž hrozí, že by časem zcela zanikly.

Článek

Město převezme do péče některé hroby svých bývalých čelných představitelů, případně pomůže s jejich opravou a údržbou. V první řadě jde o hroby Antonína Strobacha (pražský purkmistr v roce 1848), Emiliána rytíře Skramlíka (pražský starosta v letech 1876 až 1882) a Ferdinanda Vališe (pražský starosta v letech 1885 až 1887). Všechny se nacházejí na Olšanských hřbitovech a lze je opravit z peněz města. Dva z nich už jsou součástí projektu adopce hrobů, který organizuje Správa pražských hřbitovů. Třetí hrob je možné do tohoto projektu zařadit.

„Někteří bývalí čelní představitelé Prahy jsou známí více, jiní méně, ale všichni si zaslouží důstojné místo posledního odpočinku. Město nesmí dopustit, aby jejich hroby chátraly, a jejich odkaz tak postupně upadal v zapomnění,“ uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Foto: město Praha

Hroby slavných osobností mohou lidé i adoptovat.

Město na projektu obnovy hrobů spolupracuje se Spolkem Malostranský hřbitov, který sleduje příběhy potomků osobností pohřbených na Malostranském hřbitově a mapuje osudy přenesených ostatků a náhrobků. „Například purkmistr Antonín Strobach, původně pohřbený v Košířích, nebo starosta Emilián rytíř Skramlík, který je s Malostranským hřbitovem spojen díky svým zde pohřbeným rodičům, jsou přesně těmi osobnostmi, které se těší našemu zájmu,“ doplnila předsedkyně Spolku Malostranský hřbitov Alena Lehnerová.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované