Hlavní obsah

První kolo voleb na Ukrajině zřejmě vyhráli Porošenko a Zelenskyj

Podívejte se na dav lidí, který se dnes shromáždil před budovou ukrajinské ambasády v Praze. (Video: Jaroslav Gavenda)

31. 3. 2019 21:48

Volby budoucího ukrajinského prezidenta v Česku táhnou. Před sídlem velvyslanectví se během dne vytvořila několikasetmetrová fronta voličů. Dnešní první kolo ukrajinských prezidentských voleb s odstupem vyhrál herec Volodymyr Zelenskyj, do druhého kola by měl spolu s ním postoupit dosavadní prezident Petro Porošenko. Tymošenková protestuje.

Článek

Vyplývá to z průzkumů provedených u volebních místností. Třetí Julija Tymošenková odhady sociologických společností zpochybnila a označila je za zmanipulované. Podle zjištění její strany Vlast postupuje do druhého kola spolu se Zelenským ona.

Zelenskyj podle čtyř provedených anket získal přes 30 procent hlasů, Porošenko necelých 18 procent. Tymošenková by na třetím místě měla dostat kolem 14 procent hlasů. K deseti procentům by se podle průzkumů u uren měl blížit volební zisk proruského kandidáta Jurije Bojka, za ním následuje na pátém místě vůdce liberální Občanské pozice a bývalý ministr obrany Anatolij Hrycenko se sedmi procenty.

Ústřední volební komise obdržela kolem 1700 stížností na porušení volebních pravidel, žádné vážnější problémy ale průběh hlasování nenarušily, napsala agentura Unian. Volební účast se podle předběžných informací pohybovala kolem 64 procent. Druhé kolo voleb se má konat 21. dubna.

Porošenko slíbil „novou etapu” boje za návrat Krymu

Obhajující prezident Petro Porošenko vyzval voliče svého hlavního soupeře, aby ve druhém kole přešli na jeho stranu.

„Sdílím vaši touhu po změnách,“ vzkázal ukrajinské mládeži Porošenko, kterého podle odhadu expertů v prvním kole podpořili především starší lidé žijící na západě země. Podpora Zelenského byla údajně rozložena s výjimkou západní Ukrajiny rovnoměrně. Dvě pětiny lidí, kteří mu v prvním kole odevzdali hlas, je mladších 35 let.

„Musíme se sjednotit, neztrácet čas. Naslouchám vám a prosím, abyste i vy naslouchali mně. Všechno naše úsilí v minulých pěti letech bylo zaměřeno na podporu mládeže, budoucího pokolení,“ konstatoval Porošenko. „Osud mě přivedl do boje s loutkou (oligarchy Ihora) Kolomojského, nedáme mu žádnou šanci,“ dodal.

Miliardář Kolomojskyj je považován za spojence a sponzora Zelenského, který svou nejpopulárnější roli prezidenta v sitcomu Sluha národa ztvárnil právě v televizi 1+1, kterou Kolomojskyj žijící v Izraeli a Švýcarsku ovládá.

Zpochybnění průzkumů

Volební štáb Tymošenkové označil průzkumy u volebních uren za zmanipulované. Sama expremiérka tvrdí, že spolu s vítězem prvního kola Zelenským postupuje do druhého kola ona. Zelenskyj údajně získal 27 procent hlasů a druhá Tymošenková 21 procent. Porošenko je se 17,5 procenta až třetí, tedy nepostupující. Průzkum podle bývalé premiérky provedl štáb strany Vlast, které Tymošenková předsedá.

Podle agentury TASS Tymošenková vyzvala své stoupence, aby se dostavili k volebním místnostem a „domáhali se spravedlivého volebního výsledku“. Je prý přesvědčena, že po reálném sečtení hlasů „přestane Porošenkova mafie existovat“.

Zelenskyj předpokládané výsledky prvního kola označil za „první krok k velkému vítězství“. Dodal, že „průzkumů je hodně, ale vítěz je jen jeden“. Volební tým Zelenského se údajně obává, že zástupci Tymošenkové budou odvolávat své lidi z volebních komisí, aby sabotovali proces sčítání hlasů.

Porošenko na ohlášení průzkumů reagoval slovy, že žádné informace o porušení volebních regulí výsledek nezpochybnily. „Tak ostrá konkurence na Ukrajině nikdy nebyla,“ řekl prezident. „Ještě to není vítězství, ale udělali jsme k němu ohromný krok,“ vzkázal svým stoupencům.

Kosačov: Rusko možná ukrajinské volby neuzná

Rusko možná výsledky prezidentských voleb na Ukrajině neuzná. Prohlásil to dnes v reakci na průběh a výsledky prvního volebního kola šéf zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Konstantin Kosačov. Řekl, že během voleb byl nahlášen „fenomenální počet“ stížností na porušování volebních pravidel.

Právě na reakci ukrajinských úřadů na „tisíce“ takových případů, a rovněž na průběh druhého volebního kola, bude podle Kosačova záviset postoj Ruska. „Na závěry bude čas po volbách, ale nevyloučil bych žádné možnosti,“ konstatoval.

Pro Rusko by jako ukrajinský prezident byl přijatelnější kdokoli jiný než Porošenko, řekl dále Kosačov rozhlasové stanici Echo Moskvy. Pokud ve druhém kole Porošenko vyhraje, nebude to prosté pokračování nynější politiky, ale dojde podle něj k „závažné radikalizaci“ protiruské politiky Kyjeva. „Přál bych si samozřejmě druhé kolo bez Porošenka,“ prohlásil senátor.

V prezidentských volbách přijeli do Prahy hlasovat Ukrajinci z celých Čech. Dokazovala to auta, která byla v neděli zaparkovaná v okolí ukrajinské ambasády a měla SPZ z většiny českých krajů. Ukrajinci pobývající na Moravě mohli hlasovat na ukrajinském konzulátu v Brně.

Pražská ambasáda byla na nápor voličů dopředu připravena. Frontu usměrňovaly kovové zátarasy. Příchozí měli k dispozici dvě mobilní toalety.

Reklama

Doporučené