Hlavní obsah

Pražské Gymnázium Na Zatlance podalo stížnost proti nutnosti obnovit výuku

Foto: Shutterstock.com

Studenti brání svá práva na výuku (ilustrační obrázek).

Reklama

24. 2. 9:17

Soud v úterý v neveřejném jednání gymnáziu zakázal distanční výuku. Příslušné krizové opatření vlády vydané kvůli epidemii koronaviru podle něj povstalo z protiústavně vyhlášeného nouzového stavu.

Článek

Městský soud vyhověl správní žalobě, kterou podal student prvního ročníku gymnázia. Soudní senát Milana Taubera vyšel z toho, že Sněmovna s dalším prodloužením nouzového stavu nevyslovila na své schůzi 11. února souhlas. Aktuální nouzový stav není podle názoru soudu novým nouzovým stavem, ale faktickým pokračováním předchozího, které vláda Andreje Babiše (ANO) vyhlásila proti vůli Sněmovny.

Student v žalobě poukazoval na to, že distanční způsob výuky školský zákon nezná a že nemůže nahradit výuku prezenční. Zároveň namítal, že distanční vzdělání je v rozporu s rámcovým vzdělávacím programem.

Radní hlavního města pro oblast školství Vít Šimral (Piráti) v úterý uvedl, že Gymnázium Na Zatlance ani žádná další škola, kterou magistrát zřizuje, prezenční výuku neobnovují: „Chceme žákyně a žáky zpátky ve školách, ale až v okamžiku, kdy to pro ně i pro jejich pedagogy bude dostatečně bezpečné prostředí.“

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) v úterý v televizi CNN Prima News upozornil, že škola je nyní uzavřená kvůli jarním prázdninám a nouzový stav v tomto týdnu skončí. Rozhodnutí soudu platí podle Plagy jen pro jednu konkrétní školu a nebude mít dopad na pravomoc ministerstva zdravotnictví otevírat či zavírat školy podle zákona o ochraně veřejného zdraví nebo podle nového pandemického zákona. „Zhroucení distanční výuky v celé republice rozhodně nehrozí,“ řekl ministr.

Kvůli epidemii nemoci covid-19 jsou nyní otevřené jen mateřské a speciální školy a první a druhé třídy základních škol. Ostatní mají povinnou výuku na dálku. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pondělí po jednání vlády uvedl, že se nadále počítá s plánem částečného návratu dětí do škol od 1. března. Podmínkou je ale distribuce antigenních testů a platnost pandemického zákona.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené