Hlavní obsah

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně má letos rekordní produkci

Ilustrační snímek.

Reklama

26. 12. 2020 22:39

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně na Šumpersku má letos díky kratším odstávkám a milionovým investicím do zvýšení účinnosti rekordní produkci elektřiny.

Článek

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně byla zprovozněna v roce 1996 a její produkce v posledních letech roste. Energetické zařízení navíc přitahuje turisty do regionu, který je na turistickém ruchu značně závislý. „Dnes překonala dosavadní nejvyšší výrobu elektřiny z roku 2016, kdy vyrobila 716.315 MWh,“ řekl mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol.

„V minulých letech jsme do zvýšení účinnosti, spolehlivosti provozu a také do prodloužení životnosti elektrárny investovali stovky milionů, jen letos šlo o opravy a investice za zhruba 40 milionů korun. Po předloňské výměně oběžného kola a rozsáhlé rekonstrukci dolní nádrže jsme letos provedli například výměnu reverzačních odpojovačů v podzemí elektrárny a mnohé další práce,“ uvedl ředitel přečerpávací elektrárny Vítězslav Chmelař.

Přečerpávací elektrárny slouží jako obrovské akumulátory. V energetické soustavě mají funkci jak při využití přebytku energie, která se pak používá pro přečerpání vody z dolní do horní nádrže, tak v období jejího nedostatku, kdy elektřinu vyrábějí a prodávají za vyšší cenu. Při jednom přečerpávacím cyklu dokáže elektrárna Dlouhé stráně do energetické sítě dodat až 3,5 milionu kWh.

Loni vodní přečerpávací elektrárna po předchozí modernizaci vyrobila 636.900 MW elektrické energie. Ve srovnání s rokem 2018, kdy měla elektrárna kvůli opravám delší výpadek, se její produkce zvýšila o 17 procent.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované