Hlavní obsah

Přehledně: Česko se zavírá. Co se od pondělí ještě smí a co už ne

Foto: Seznam Zprávy

Pro Česko od pondělí platí opět přísnější opatření.

Reklama

28. 2. 2021 22:05

Od pondělí se výrazně omezuje pohyb, zavřou se školky i školy. Ubudou také výjimky pro obchody a služby a zpřísní se pravidla pro nošení roušek. Opatření mají platit tři týdny, tedy do 21. března.

Článek

Od prvního března se život v Česku na tři týdny opět změní. Doposud mělo vládní nařízení o uzavření obchodů a služeb 37 výjimek, od pondělí jich bude už jen 21. Některé výjimky jako prodejny dětského oblečení, galanterie či papírnictví, jednoduše skončí. Některé služby, které ze seznamu výjimek rovněž zmizely, však mohou nadále fungovat.

Seznam Zprávy přinášejí přehledný seznam toho, co od pondělí bude v Česku na další tři týdny platit.

Omezení pohybu

Vláda zakázala občanům pohyb mezi okresy jen s několika málo výjimkami, jako je cesta do práce, na úřad, k lékaři či za účelem péče o osobu blízkou. Návštěvy příbuzných včetně těch, kteří bydlí ve stejném okrese, nejsou možné, pokud nejde o zajištění jejich nezbytných potřeb nebo jejich doprovod například k lékaři nebo na úřad. Stýkat by se obecně vůbec neměly osoby, které spolu nežijí ve společné domácnosti.

Občané mohou opustit bydliště, pokud chtějí jít na vycházku nebo si zaběhat, avšak pouze v časovém rozmezí přes den od od 5:00 do 21:00, a to pouze na území své obce. Výlet není od pondělí dovoleno uskutečnit ani v rámci okresu.

Cestování mimo okres a formulář pro opuštění okresu

Při cestách mimo okres s trvalým bydlištěm do zaměstnání je třeba potvrzení zaměstnavatele. V potvrzení zaměstnavatel musí uvést místo výkonu zaměstnání a místo pobytu zaměstnance. Při cestách mimo okres například k lékaři či na úřady stačí formulář nebo čestné prohlášení, kde bude uvedeno místo, čas a cíl cesty. Nově nejsou také možné nákupy mimo okres bydliště, občané mohou od pondělí nakupovat pouze v okrese, ve kterém žijí.

Obchody a služby

Zhruba polovina obchodů, na které se dosud vztahovala vládní výjimka, bude muset od pondělka zavřít. Kromě prádelen k nim patří obchody s dětskou módou a obuví, galanterie, papírnictví, obchody se zbraněmi a střelivem, prodejny malých domácích zvířat, provozovny pro sjednání a provádění staveb, zámečnictví, realitní zprostředkování, účetní poradci, provozovny autoservisů, kamenictví a provozovny poskytující služby stříhání psů a koček.

U stravovacích provozů se režim nezmění, restaurace nadále budou moci občerstvení prodávat přes výdejní okénka. Ta mohou být otevřená do 21. hodiny.

Výběr obchodů je podle kritiků opět sporný. Otevřena zůstávají třeba květinářství, kde je větší mobilita než například v zámečnictví nebo galanteriích. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček argumentoval, že nechce brát lidem možnost koupit květinu z pietních důvodů.

Seznam dosavadních výjimek, které od 1. března přestávají platit

- Prodejny malých domácích zvířat

- Prádelny a čistírny

- Provozovny servisu a oprav silničních vozidel

- Prodejny náhradních dílů k dopravním prostředkům a výrobním technologiím

- Provozovny pro sjednání provádění staveb a jejich odstraňování, projektovou činnost ve výstavbě, geologické práce, zeměměřičství, testování, měření a analýzu stavebnictví

- Prodejny textilního materiálu a textilní galanterie

- Provozovny realitního zprostředkování a činnosti účetních poradců, vedení účetnictví, vedení daňové evidence

- Zámečnictví a provozování servisu dalších výrobků pro domácnost

- Provozovny oprav, údržby a instalací strojů a zařízení pro domácnost

- Provozovny zabývající se zpracováním kamene

- Provozovny s prodejem pietního zboží, věnců atd., včetně mobilních prodejen

- Provozovny poskytující služby úpravy a střihu psů a koček

- Prodejny zbraní a střeliva

- Papírnictví

- Prodejny dětského oblečení a obuvi

- Provozovny péče o dítě do 3 let v denním režimu

Školy a školky

Od 1. března budou v Česku uzavřené všechny školy i pro žáky prvních a druhých ročníků, všechny mateřské školy i dětské skupiny. Výjimku budou mít jen základní školy, školky a dětské skupiny při zdravotnických zařízeních a pro děti členů záchranného integrovaného systému.

Ještě minulý týden přitom bylo v plánu, že od začátku března se postupně začnou děti vracet do lavic. Po žácích závěrečných ročníků se o týden později měla opět obnovit praktická výuka. V půlce března se pak do prezenčního vyučování měly zapojit i deváté ročníky základních škol.

Čeští i zahraniční odborníci ale zároveň upozorňují, že uzavření škol je nejdražším možným opatřením. Ministerstvo školství upozorňuje, že jen z ekonomického hlediska přijde toto opatření český rozpočet každý týden na desítky miliard korun. Jeden rok na distanční výuce totiž pro průměrného žáka znamená, že jeho výdělek bude o osm procent nižší, než kdyby do školy docházel.

Povinné respirátory

Od 1. března platí povinnost nosit všude v uzavřených prostorách respirátor (či technicky stejně účinný prostředek). Lidé tak budou muset nosit respirátor v prodejnách, provozovných a dopravě.

„Přechodná doba dvou roušek skončí 1. března, což je dostatečná doba na to, aby si lidé pořídili respirátory FFP2. Od této doby v těch místech bude povinný jen respirátor,“ uvedl Blatný. Výměna ochranných pomůcek má být jedním ze způsobů, jak se bránit nakažlivějším mutacím, které do Česka už pronikly.

Ochrana dýchacích cest bude povinná buď rouškou nebo respirátorem i na pracovišti, výjimka platí pouze tehdy, pokud jsou lidé v místnosti sami.

Zaměstnavatelé, kteří od svých zaměstnanců vyžadují pobyt na pracovišti, by se měli sami zásobit respirátory, budou mít povinnost je svým zaměstnancům poskytnout. „Od 1. března budou zaměstnavatelé povinni vybavit zaměstnance ochranou dýchacích cest,“ oznámil ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Kde si nadále nakoupíte a co zařídíte?

- prodejny potravin, pohonných hmot, hygienického zboží a drogerie

- lékárny

- prodejny krmiva a potřeb pro zvířata

- prodejny brýlí a kontaktních čoček

- provozovny poskytující odtah a opravy vozidel

- obchody s tiskem a tabákem

- provozovny určené k vyzvednutí zboží a zásilek například z e-shopů

- prodejny osiva a zahrádkářských potřeb

- pokladny jízdenek

- květinářství

- servisy elektroniky a výpočetní techniky

- pohřební služby

- myčky automobilů bez obsluhy

- domácí potřeby

- sběr surovin a kompostárny

- taxislužby

- firmy poskytující psychodiagnostická vyšetření

Reklama

Doporučované