Hlavní obsah

Přehledně: Co se teď bude dít v Česku. Manuál pro novou karanténu

Foto: vlada.cz

Nouzový stav je vyhlášený na příštích třicet dní.

Reklama

12. 3. 2020 14:31

Vláda vyhlásila mimořádná opatření. V Česku je nyní 96 pacientů nakažených novým typem koronaviru. Onemocnění se už objevilo ve všech krajích, nejvíc nakažených je v Praze.

Článek

Vláda vyhlásila stav nouze na 30 dnů. Platí na území celé republiky a začal platit od dnešních 14 hodin. Premiér Andrej Babiš toto opatření zdůvodnil mimořádnými okolnostmi, které nastaly v souvislosti s epidemií nového koronaviru. Návrh na vyhlášení stavu nouze před jednáním kabinetu avizoval ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Co to znamená?

Zákaz všech akcí, které mají více než 30 účastníků

Od pátečních 6 hodin ráno je zakázáno pořádání všech akcí, kterých by se zúčastnilo více než 30 lidí. Opatření se týká kulturních, sportovních, náboženských akcí, slavností, poutí, přehlídek, trhů a dalších akcí. Zákaz se však nevztahuje na schůze a zasedání ústavních orgánů, orgánů veřejné moci či soudů a na pohřební obřady.

Cizinci nesmí do České republiky

Od soboty vláda zakázala vstup všem cizincům z rizikových oblastí. Na seznamu je 15 rizikových zemí: Čína, Jižní Korea, Írán, Itálie, Španělsko, Rakousko, Německo, Velká Británie, Francie, Nizozemsko, Švýcarsko, Švédsko, Norsko, Dánsko a Belgie. Zastaven je i výdej víz a žádostí o krátkodobé i dlouhodobé pobyty v České republice.

Češi nesmí do rizikových zemí

Do 15 rizikových zemí uvedených v seznamu mají zase od soboty zakázáno jezdit čeští občané. Cesty na Slovensko či do Spojených států zase zakázaly tamní vlády.  Seznam rizikových zemí se navíc může kdykoliv změnit.

Ze zákazu cest do 15 rizikových zemí je však výjimka. Ministr vnitra Jan Hamáček uvedl, že bude udělena řidičům kamionů, pilotům a dalším lidem, kteří zajišťují dodávky potravin. Ministr Hamáček uvedl, že tuto výjimku vydá v řádu hodin také pro české občany, kteří pracují na rakouské nebo německé straně hranic. Jde o to, aby mohli kvůli práci překročit hranice.

Češi v cizině se budou moci vracet

Pro české občany, kteří se budou vracet z 15 zemí uvedených na rizikovém seznamu, zůstane česká hranice otevřena. Omezena však bude hromadná doprava přes hranice. „Do pátku je možné využít autobus nebo vlak. Od půlnoci na sobotu už jen osobní dopravu. Všem českým občanům v zahraničí bude umožněn návrat,“ řekl Hamáček s tím, že po omezení veřejné dopravy už budou moci přes hranici jen po vlastní ose. Mohou je například vyzvednout se zvláštním povolením příbuzní autem.

Jak se uzavřou hranice

Na německých a rakouských hranicích budou o půlnoci z pátku na sobotu zavedeny kontroly. Hranice bude možné přecházet pouze na čtyřech přechodech s Rakouskem a na sedmi s Německem. Dalších sedm menších hraničních přechodů bude otevřeno pro přeshraniční styk. Ty jsou určeny především pro zmíněné občany České republiky, kteří pracují v Německu nebo v Rakousku.

Zavřené knihovny a restaurace

Od pátku vláda rovněž zakázala návštěvu posiloven, knihoven, diskoték a dalších podobných zařízení. Uzavřena budou celodenně i kina či divadla.

Výrazně se omezuje provoz restaurací. V pátek 13. března budou muset restaurace poprvé zavřít už ve 20 hodin. Od soboty je pak provoz restaurací povolen jenom mezi 6. a 20. hodinou. V obchodních centrech od 5000 metrů čtverečních navíc restaurace musí zůstat zavřené celý den.

Provoz škol dále omezen

Zůstávají zavřené základní, střední, vyšší odborné a vysoké školy. Nově byly uzavřeny základní umělecké školy, nařízení platí od pátečního rána. Mateřské školy zůstávají zatím v provozu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované