Hlavní obsah

Přes LGBT-free zóny vlak nejede. Nizozemské město ruší vazby s polským

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační fotografie.

Reklama

17. 7. 2020 11:11

Po několika letech přátelských vztahů se nizozemské město Nieuwegein rozhodlo zpřetrhat vazby s městem Pulawy v Polsku. Důvodem je prohlášení polské obce za LGBT-free zónu, tedy zónu, kam lidé hlásící se k této komunitě nesmějí.

Článek

Města Nieuwegein a Pulawy byla sesterskými 21 let. Poté, co toto spojení v roce 2015 formálně skončilo, ale stále udržovala přátelskou spolupráci. I ta ovšem byla v úterý se vším všudy oficiálně ukončena, když předchozího dne rada nizozemského města téměř jednomyslně odhlasovala konec této spolupráce, informoval list The Guardian.

Spouštěčem pro dané hlasování, jehož výsledek byl v poměru 26 : 1, byly události ze začátku tohoto roku. V lednu bylo totiž polské město prohlášeno za zónu, jejíž území není přístupné členům LGBT komunity.

LGBT-free zóny

Za tzv. LGBT-free zóny se v Polsku prohlásilo už několik desítek obcí, jednou z nich je také právě Pulawy. Tato území se zavázala například netolerovat příslušníky této komunity nebo nefinancovat organizace, které usilují o prosazení rovných práv pro všechny. Podle aktivistů, kteří za rovnost v Polsku bojují, jsou tyto zóny přibližně na třetině území země.

Předtím než byli radní z Nieuwegeinu 13. července svoláni k hlasování, snažilo se město situaci probrat přímo se svým polským protějškem, uvádí rada ve svém úterním prohlášení. Z Pulawy ale na dopis, který do Polska na jaře zaslal starosta nizozemského města Frans Backhuijs, údajně nikdy neměla přijít odpověď. To, že byl dopis z Nizozemska vůbec odeslán, ovšem zpochybňuje například polský list Gazeta Wyborcza.

„Je to právě přátelský vztah mezi městy, co dává prostor k dialogu o těchto tématech. Je škoda, že Pulawy tuhle konverzaci nechce,“ uvádí město Nieuwegein v prohlášení slova členky tamní rady Marieke Schoutenové.

Lhbt-vrije-zones? Daar willen we in #Nieuwegein niets van weten. Helaas is dat in Pulawy wel anders. Nieuwegein had tot...

Zveřejnil(a) Gemeente Nieuwegein dne Úterý 14. července 2020

Své rozhodnutí pak rada demonstrovala přelepením názvu polského města nálepkou v podobě LGBT vlajky na jedné z uvítacích cedulí Nieuwegeinu. Tento akt zakrytí sesterské obce byl zvěčněn na fotografii, která doplnila jak oficiální prohlášení, tak i příspěvek zveřejněný účtem rady na sociální síti Facebook.

„V Nieuwegeinu může být každý, kým je, bez ohledu na sexuální orientaci, pohlaví, náboženství nebo etnický původ. Pokud jde o nás, LGBT-free zóny, jako je Pulawy, jsou opravdu nepřijatelné,“ stojí v příspěvku.

V minulých dnech byl na post prezidenta v Polsku znovuzvolen Andrzej Duda, který sám již dříve označil LGBT za ideologii horší než komunismus a během kampaně získal na oblibě například slibem, že právě před touto ideologií ochrání polské děti. Duda se tím snažil zmobilizovat hlavně svou konzervativnější a převážně venkovskou základnu. Činil tak s odvoláním na tradiční katolické hodnoty a příslibem zachování populárních politik sociální péče.

LGBT komunita je v Polsku celkově vnímána jinak než v jiných zemích Evropy. List The Guardian uvádí, že během průzkumu, který byl v zemi proveden minulý rok, bylo u mužů do 40 let nejčastější odpovědí na otázku, co vnímají za největší hrozbu Polska, uvedení tohoto hnutí.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené