Hlavní obsah

Největším podnikatelem století se stal Tomáš Baťa. Kdo další je v Top 10?

Výsledky Podnikatele století: kdo je mezi nejlepšími deseti? (Video: Jan Marek, Seznam Zprávy)

 

Reklama

23. 10. 2018 17:05

Obuvnický mág Tomáš Baťa se stal podnikatelem století. Hospodářská komora České republiky při příležitosti 100 let od založení Československa právě dnes vyhlásila v hlavním sále Valdštejnského paláce v Praze žebříček největších českých byznysmenů.

Článek

Jako druhý se umístil zakladatel továrny Škoda v Plzni Emil Škoda a jako třetí vynálezce František Křižík. Vyplývá to z výsledků, které vyhlásila Hospodářská komora, jež anketu zorganizovala. Do první desítky se nedostal žádný zástupce novodobého československého a českého podnikání po konci komunistického režimu v listopadu 1989.

Působení všech podnikatelů na prvních deseti místech žebříčku Hospodářské komory spadá do doby první republiky, nebo dokonce ještě Rakouska-Uherska. Téměř všichni podnikatelé z první desítky zemřeli ještě před nástupem komunistické totality. Pouze módní návrhářka Hana Podolská žila ještě ve druhé polovině 20. století, kdy již ale nemohla podnikat a její podnik byl znárodněn komunisty.

Na prvních deseti místech se v hlasování umístili také výrobci kol, motocyklů a aut Václav Klement s Václavem Laurinem, průmyslník Emil Kolben, zakladatel výrobce klavírů Petrof Antonín Petrof, architekt a stavebník Josef Hlávka, pilot a letecký konstruktér Jan Kašpar a slovenský architekt Dušan Jurkovič.

Podívejte se na celý ceremoniál vyhlášení Podnikatele století:

Záznam slavnostního vyhlášení ankety Podnikatel století. (Video: Seznam Zprávy)

Podnikatele století dnes vyhlásil v Senátu prezident komory Vladimír Dlouhý u příležitosti slavnostního setkání ke 100 letům od založení Československa, těsné česko-slovenské hospodářské spolupráce a čtvrt století styků mezi Hospodářskou komorou ČR a Slovenskou obchodnou a priemyselnou komorou.

Dlouhý uvedl, že komora nominovala 16 podnikatelů. Následně se obrátila na všech 15.000 členů, aby o podnikateli hlasovali. „Dostali jsme zhruba tisícovku odpovědí. Ta síla meziválečných podnikatelů tam výrazně převážila,“ doplnil.

Zároveň dnes na akci udělila ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) oborové medaile. Získal ji předseda zahraniční sekce Hospodářské komory a obchodní ředitel firmy Transcon Ilja Mazánek a majitel výrobce kancelářského nábytku Hon Václav Hon.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované