Hlavní obsah

Princové Harry a William uctili dědečka Philipa. Každý zvlášť

Foto: Profimedia.cz

Harry a William v roce 2017.

Reklama

12. 4. 20:11

Princové Harry a William v pondělí každý v samostatném vyjádření zavzpomínali na svého dědečka, v pátek zesnulého prince Philipa.

Článek

Harry vedle jeho role v monarchii vyzdvihl Philipovy legendární žerty nebo jeho mistrovské schopnosti při grilování. William zase v dopise zveřejněném na Twitteru psal o dětství s dědečkem, jeho humoru a nakažlivém smyslu pro dobrodružství. Princ Philip, který po řadu desetiletí stál po boku své ženy královny Alžběty II., by podle Williama chtěl, aby pokračovali ve svých úlohách v královské rodině.

„Měl jsem štěstí, že pro mě nebyl jen vzorem, ale byl také trvalou součástí mého dospělého života - v časech dobrých i těch nejtěžších. Vždy budu vděčný, že má žena měla možnost poznávat ho několik let a za laskavost, se kterou se k ní choval,“ napsal William, vévoda z Cambridge.

Prohlášení doprovázela fotka Williamova syna George, jak s princem Philipem jede na kozlíku kočáru. Snímek je z roku 2015 a pořídila ho Catherine, vévodkyně z Cambridge, píše BBC News. Georgovi byly tehdy dva roky, Philipovi 94 let.

„Byl svůj velmi autentickým způsobem, s ostrým vtipem a díky osobnímu kouzlu si dokázal udržet pozornost v každé místnosti. A také proto, že jste nikdy netušilli, co prohlásí příště,“ uvedl princ Harry v narážce na Philipovy mnohdy velmi netradiční a nečekané poznámky.

Harry připomněl také Philipův význam pro královnu Alžbětu a jeho službu monarchii. Vzpomínku na dědečka Harry podepsal latinským souslovím Per Mare, Per Terram (Na moři i na zemi), tedy heslem britské námořní pěchoty, ve které Philip i Harry s odstupem mnoha desetiletí sloužili, připomíná BBC News.

Minutou ticha si v pondělí zesnulého partnera královny připomněli také britští zákonodárci, na vévodu se vzpomínalo i ve skotském a velšském zákonodárném sboru. Britský premiér Boris Johnson taktéž připomněl jeho humor. „Lidé většinou pochopili, že se snaží prolomit ledy, posunout věci kupředu a přimět lidi se smát a přestat být nervózní,“ řekl předseda tamní vlády.

Pohřeb prince Philipa, vévody z Edinburghu, se uskuteční v sobotu 17. dubna v rodinném kruhu v kapli na hradě Windsor. Pohřeb bude první příležitostí, kdy se bratři William a Harry setkají od kontroverzního rozhovoru, který princ Harry a jeho manželka Meghan dali americkým médiím. V něm Meghan například uvedla, že jistý člen britské královské rodiny měl poznámky k barvě pleti jejich očekávaného syna. Harry později upřesnil, že dotyčnou osobou jeho dědeček nebyl.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované