Hlavní obsah
Online

Potvrzených případů už je přes 3000, přibylo i mrtvých

Foto: ČTK, ČTK

Premiér Babiš a ministr vnitra Hamáček.

6:11
aktualizováno • 12:14

Počet případů nákazy novým typem koronaviru v Česku překročil 3 000. Premiér Babiš se ohradil proti návhu ministerstva obrany, který měl v krizi posílit roli premiéra.

Článek

S nemocí COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, podle údajů z úterního rána zemřelo 24 lidí, 25 se uzdravilo. K úternímu ránu ministerstvo zdravotnictví zaznamenalo přesně 3 002 nakažených.

Zhruba se tak naplnila týden stará prognóza Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), podle níž by se Česko mohlo dostat na 3 000 případů nákazy na konci března.

V neděli činil denní nárůst nemocných 160 případů, v sobotu 262, v pátek dokonce 373. Přes víkend ale klesal počet provedených testů na koronavirus. Počet testů provedených během pondělí by ministerstvo mělo zveřejnit kolem 9:00.

Omezení volného pohybu po celé České republice, které je jedním z opatření proti šíření nového typu koronaviru v zemi, včera kabinet opětovně prodloužil do 11. dubna do 6:00. Opatření platí od 16. března, vláda ho naposledy prodloužila do středy 1. dubna. Rozšířila ho tehdy rovněž o ustanovení, podle kterého nemají lidé na veřejně dostupných místech tvořit skupinky a být nejvíce ve dvou.

Do stejného data zůstávají zavřené restaurace a až na výjimky také platí zákaz maloobchodního prodeje a služeb. Zákaz se netýká například prodejen potravin, lékáren, drogerií, prodejen výpočetní techniky, malých domácích zvířat a potřeb pro ně, novin a časopisů, zahrádkářství, květinářství nebo prodejen zdravotnických prostředků.

 • Krizový štáb založil odborné skupiny pro nákup a distribuci

  V Ústředním krizovém štábu vznikly skupiny po distribuci ochranných pomůcek, nákup, zdravotnictví, média a dopady. Oznámil to šéf krizového štábu Jan Hamáček. V plánu je i vznik ekonomické skupiny.

 • Pražské kavárny a bistra vaří pro bezdomovce

  Mnohé jídelny, bistra a kavárny v Praze se zapojily do pomoci lidem bez domova. V době krize způsobené novým koronavirem jim ve spolupráci se zaštiťujícími neziskovými organizacemi vaří a rozdávají jídlo. Někteří ze zaměstnanců mají sami zkušenost s bezdomovectvím. Na dotaz ČTK to uvedli koordinátoři projektů. Členové spolku ASLIDO spolu s Kuchařkami bez domova nově balíčky s jídlem zásobují osoby bez domova u pražského hlavního nádraží a na Andělu.

 • Zdravotnický materiál zamířil z letadla do skladu u Pardubic

  Vykládání zdravotnického materiálu (Video: Seznam Zprávy)

  Zdravotnický materiál, který dorazil poslední leteckou zásilkou, se nyní roztřídí ve skladu u Pardubic a bude dál distribuován do jednotlivých krajů.

 • Kraje přichystají ochranné sady pro případ nákazy v domovech pro seniory

  „S hejtmany jsme se dohodli, že na krajích budou postupně vytvářeny ochranné komplety, které se budou sestávat z ochranného obleku, rukavic, štítů nebo brýlí, respirátorů a návleků na boty, které budou připraveny k distribuci v případě, že by je bylo potřeba nasadit v domově seniorů nebo jinde, kde by došlo k objevení nákazy,“ řekl Jan Hamáček (ČSSD) po jednání Ústředního krizového štábu.

 • Užší vedení krizového štábu se bude scházet každý den, ostatní jednou týdně

  Ústřední krizový štáb bude v širším vedení jednat jednou týdně, řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) po jednání štábu. Užší vedení včetně zástupců zástupci policie nebo hasičůpotom každý den.

 • V Ostravě je nový přístroj na testování koronaviru, zvládne 900 testů denně

  Laboratoř AGELLAB v areálu Vítkovické nemocnice v Ostravě získala přístroj na testování nového typu koronaviru. Náklady na jeho pořízení byly 12 milionů korun a laboratoři umožní denně udělat téměř čtyřnásobně více testů, mohla by tak vyhodnocovat až 900 testů denně. ČTK to dnes řekla mluvčí společnosti Agel Radka Miloševská.

 • Babiš zkritizoval návrh na posílení moci premiéra v době krize

 • S doučováním dětí pomáhají dobrovolníci na internetu

  Dobrovolnická iniciativa Pomáháme on-line má za cíl pomoci studentům a jejich rodičům s výukou na dálku. Prostřednictvím videohovoru mohou studenti s lektory probrat vše, čemu ve školou zadaných úkolech nerozumí. Projekt má odlehčit rodičům, kteří se i přes karanténní opatření musí stále věnovat běžným povinnostem.

 • V Karviné začal fungovat automat na roušky

  V Karviné si zájemci mohou podobně jako v některých dalších městech v zemi zakoupit látkovou roušku v automatu. Její cena je 50 korun. Do takzvaného rouškomatu se vejde zhruba 550 roušek ve třech velikostech. Nabízené jsou roušky pro děti a pak malá i velká velikost pro dospělé. Roušky je nutné je před použitím dezinfikovat. Novinářům to dnes sdělil mluvčí magistrátu Lukáš Hudeček. Automat je umístěn v hypermarketu Kaufland v Karviné-Hranicích.

 • Zavřené restaurace vaří pro složky IZS. Každý může přispět na nákup surovin

  Pod heslem ‚Nekašleme na vás‘ nabízí některé restaurace jídlo zdarma příslušníkům integrovaného záchranného systému. Na stránce www.nekaslemenavas.cz vyzývají další podniky, aby se k nim připojili, a na transparentním účtu vybírají peníze na nákup surovin.

 • Plzeňské dopravní podniky testují čištění vozů nanotechnologií

  Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) začaly při čištění testovat novou nanotechnologii, která by proti virům a bakteriím měla aktivně působit minimálně 12 měsíců. Kromě každodenního čištění vozů je na celý vozový park pravidelně aplikována speciální dezinfekce formou takzvaného mlhování, která má účinnost až tři týdny, řekl dnes ČTK mluvčí PMDP René Vávro.

 • Zdravotníci dostali vlastní krizovou telefonní linku

  Ministerstvo iniciovalo zřízení dvou linek nabízejících první psychickou pomoc. Jedna z nich již téměř týden funguje pod číslem 1212 (volba 5) a je určena všem občanům. Druhá byla spuštěna včera a poskytuje své služby výhradně pracovníkům ve zdravotnictví. Smyslem linky pro zdravotníky je pomoci jim zvládnout jejich stresové zatížení v souvislosti s koronavirem. Výhodou telefonické formy poskytované služby má být její okamžitá dostupnost, a to i v době, kdy je pracovník na pracovišti a má jen krátký časový prostor v klidu hovořit.

 • Piráti navrhli řešení pro pendlery, chytrou karanténu

  Lidé, kteří jezdí z Česka za prací do Rakouska a Německa, by měli být podle Pirátů zařazeni do systému takzvané chytré karantény. Díky tomu by se podle nich mohli vracet každý den domů. Současný stav, kdy po nejméně třech týdnech stálého pobytu v zahraničí musí v Česku do dvoutýdenní karantény, pokládají pirátští poslanci za Karlovarský a Jihočeský kraj Petr Třešňák a Lukáš Kolářík za problematický, informovali v dnešní tiskové zprávě. Takzvaní pendleři by podle nich cestovali jen do práce a v Česku by byli v karanténě.

 • Načasování bylo nešťastné, uvedl Metnar o návrhu na posílení moci premiéra

  Ministr obrany Lubomír Metnar uvedl, že nechce oslabovat moc Poslanecké sněmovny. Média upozornila na jeho návrh, aby v době krize posílila pozice premiéra.

 • V Brně zemřela pacientka s COVID-19

  V brněnské Fakultní nemocnici u svaté Anny v úterý ráno zemřela pacientka s koronavirem. Zařízení ženu s ročníkem narození 1946 přijalo v těžkém stavu v sobotu z opavské nemocnice. Na Anesteziologicko-resuscitační klinice je hospitalizováno šest pacientů s těžkým průběhem nemoci. Naopak stav dalších dvou nakažených se zlepšil natolik, že už nepotřebují umělou plicní ventilaci, a sanitky je odvezly do jiných nemocnic.

 • Vláda zatím neprodloužila zrušení parkovacích zón, opatření končí už zítra ráno

  Pokud vláda nerozhodne dnes, bude parkování opět zpoplatněné od středečních 6:00. Kabinet zrušil zóny od 16. března jako jedno z opatření přijatých v souvislosti s epidemií koronaviru. Zatímco platnost ostatních opatření vláda v pondělí prodloužila, u takzvaných modrých zón to neudělala. Vyplývá to ze závěrů jednání vlády zveřejněných na internetu. V zónách placeného parkování mohou nyní stát všechny automobily zdarma. Platí to i pro takzvané modré zóny, které jsou určeny obvykle jen pro místní obyvatele a podnikatele.

 • Vláda přiklepla dalších 7 miliard vnitru a zdravotnictví

  Ministerstvo vnitra dostane z vládní rozpočtové rezervy 4,3 miliardy korun na nákup ochranných pomůcek kvůli šíření nového typu koronaviru. Na pondělním jednání to schválila vláda, vyplývá z usnesení zveřejněného na jejím webu. Také resort zdravotnictví dostane z rezervy peníze na ochranné prostředky a další vybavení, a to tři miliardy. Do pondělí ministerstvo financí uvolnilo na nákup pomůcek asi pět miliard korun.

 • V Olomouci onemocnělo už 12 zahraničních studentů

  Po studentovi z přírodovědecké fakulty, který byl pozitivně testován po příletu domů na letišti v Jižní Koreji, a studentce ze Slovenska se nákaza potvrdila u deseti dalších studentů. Dalších několik desítek je kvůli tomu na pokyn hygieniků v karanténě. Správa kolejí a menz kvůli tomu vyčlenila jednu z budov vysokoškolských kolejí v areálu Envelopy. Studentům v izolaci škola pomáhá s donáškou jídel a zajišťuje jim i psychologickou pomoc.

Další články