Hlavní obsah

Přípravy na den, kdy nemáte jít na internet, a velká změna kolem vašich dovolených

Den v ekonomice, zpravodajský pořad Televize Seznam. (Video: Oliver Sálus)

Reklama

20. 9. 2019 19:10

Přehled nejdůležitějších událostí ze světa byznysu z pátku 20. září 2019.

Článek

Pořad Den v ekonomice vysílá televize Seznam každý všední den od 19:10 hodin.

Tady je obsah dnešního vydání:

Nový šéf ČD

Hledání šéfa Českých drah vrcholí. Seznam kandidátů do představenstva státního dopravce má 14 jmen a o jeho zúžení rozhodne výběrová komise v příštím týdnu, uvedl ministr dopravy Kremlík.

Kalamita v lesních tendrech

Státní podnik Lesy České republiky vyhlásí v pondělí tendr 2020+ na lesní práce a prodej dřeva. Tendr bude rozdělen na 54 zakázek o výrazně ho ovlivní kůrovcová kalamita. Půjde v nich o těžbu 8,56 milionu metrů krychlových dříví, práce za 6,99 miliardy korun a roční zalesnění 2879 hektarů. Takzvaných kalamitních jednotek bude 23.

Spojení cestovních kanceláří

Spojení cestovních kanceláří Exim Tours a Fischer je největším obchodem v oboru za posledních dvacet let. Majitel CK Fischer, Komárkova skupina KKCG dnes potvrdila, že za nezveřejněnou částku prodala Fischer Group německému Rewe. Značku Fischer chce nový vlastník zachovat.

Nové mýto

Přípravy na nový mýtný systém. Bude fungovat od prvního prosince, už od neděle si padesát tisíc dopravců může registrovat palubní jednotky do nákladních aut. Silničáři dnes v Ivančicích na Brněnsku převzali čtyřicet aut pro kontrolu plateb mýtného.

Investiční premiéry

A tři dnešní firemní premiéry. Firma Robert Bosch otevřela na jihu Čech nové vývojové a technologické centrum. Spolu s rozšířením výroby jde o investici 1,96 miliardy korun. V centru vzniklo 520 nových pracovních míst. Druhá je z Rakovníka. Valeo Tech Press otevřela výrobní závod za 880 milionů korun, pro firmu je jednou z největších investic. Kromě ovládacích panelů zde budou vznikat ultrazvukové senzory a čelní kamery. A do třetice: v Plané na Táborsku otevřel Siemens největší bateriové úložiště v České republice. Instalováno bylo na energetickém zdroji C-Energy.

Index S&P 500 „v recesi“

Americký index S&P 500 poprvé po třech letech oficiálně vstoupil do recese na straně zisků firem, které do něj patří. S&P 500 je akciový index sdružující akcie pěti set největších obchodovaných podniků ve Spojených státech, včetně Microsoftu, Applu a Amazonu. Jeho tradice sahá až do roku 1923 a mezi Američany patří k tradičním jistotám. Na své minimum se dostal vinou hypoteční krize. 20. listopadu 2008 uzavřel na ceně 752,44 bodů, ztráty dorovnával následujících pět let. V letošním druhém čtvrtletí klesly zisky o více než třetinu procenta, v prvním kvartálu to bylo o devětadvacet setin. Období dvou po sobě jdoucích poklesů tak přichází poprvé od druhého čtvrtletí roku 2016. Očekává se, že se tento trend bude ve třetím čtvrtletí dále zhoršovat.

Buďte offline

Zítra buďte offline. Už podruhé se v Česku pořádá den, v němž máte být bez internetu. Detoxikační svátek proběhne s podporou Národního centra bezpečnějšího internetu. My jsme se v souvislosti s tím podívali na čísla českého e-commerce trhu.

Nové iPhony v prodeji

Více než stovka zákazníků stála ráno před obchody firmy Apple v centru Tokia a v Sydney, aby si mohla koupit nové telefony iPhone 11, které se dnes začínají prodávat po celém světě, včetně České republiky. Australská Sydney se stala jedním z prvních míst, kde je možné nové přístroje koupit. První majitel telefonu dorazil před obchod v Sydney čtyři hodiny před otevřením.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené