Hlavní obsah

Prodej počítačů kvůli pandemii vzrostl nejvíce za deset let

Foto: Seznam Zprávy

Prodej osobních počítačů ve třetím čtvrtletí výrazně vzrostl.

Reklama

13. 10. 2020 15:05

Práce z domova a online výuka vyvolaly zvýšenou poptávku po osobních počítačích. Jejich prodej díky pandemii vzrostl o 3,6 procenta. Největší zájem byl o značky Lenovo a HP.

Článek

Poptávka po osobních počítačích vyvolaná školní výukou a prací z domova kvůli dopadům pandemie nemoci covid-19 způsobila, že prodej osobních počítačů se ve třetím čtvrtletí výrazně zvýšil. Celkový odbyt vzrostl ve srovnání se stejným obdobím loni o 14,6 procenta, což je nejvíce od druhého čtvrtletí 2010. Uvedla to výzkumná společnost IDC.

Podle údajů společnosti Gartner odbyt počítačů vzrostl jen o 3,6 procenta. Odbyt se podle obou těchto firem výrazně zvýšil už druhé čtvrtletí za sebou, zatímco v posledních letech naopak zaostával kvůli růstu zájmu o chytré telefony.

Údaje firem Gartner a IDC se liší, protože Gartner nezapočítává do údajů o prodeji takzvané chromebooky, tedy notebooky s operačním systémem Chrome od společnosti Google, a iPady od firmy Apple. Chrome je oblíben zvláště při vzdělávání a podle samostatných údajů Gartneru se odbyt chromebooků ve třetím čtvrtletí, kdy se uskutečňují nákupy související s návratem dětí do škol, zvýšil o 90 procent.

Předchozí růst prodeje byl připisován hlavně firmám, které kupovaly laptopy pro zaměstnance pracující z domova nebo kvůli novému operačnímu systému od Microsoftu. Tentokrát však podle Gartneru přišel růst hlavně od běžných spotřebitelů a spotřebitelská poptávka po osobních počítačích byla nejvyšší za pět let. Poptávka od firem ale také zůstává vysoká.

Jedničkou na trhu počítačů byla podle IDC i Gartneru ve třetím čtvrtletí čínská společnost Lenovo, za ní skončila americká HP. Další příčky patřily firmám Dell, Apple a Acer.

Gartner dodal, že ve Spojených státech se odbyt zvýšil o 11,4 procenta, což je nejvíce za deset let. Odbyt laptopů vzrostl o 29 procent a vykompenzoval pokles prodeje stolních počítačů, uvedl server MarketWatch.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované