Hlavní obsah

Prohlídka nového úseku dálnice D8. Odborníci ujišťují, že další sesuvy nehrozí

Je kritický úsek dálnice D8 přes České středohoří bezpečný?

 

Reklama

6. 12. 2016 11:23

Už 17. prosince by se měla otevřít poslední část dálnice D8 přes České středohoří. Projeli jsme se úsekem, o němž například geolog z Akademie věd Vladimír Cajz tvrdí, že není v oblasti s příliš stabilním podložím.

Článek

Některá nebezpečí na stavbě dálnice D8 nejsou podle Cajze stále vyřešená. Koncem listopadu v České televizi prohlásil, že by plánované otevření posledního úseku D8 nedoporučil.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ale tvrdí, že geolog Cajz neměl aktuální údaje a chce úsek přes České středohoří otevřít v plánovaném termínu.

Geolog Jan Blahůt z Akademie věd ČR o sesuvech na D8

Mluvčí ŘSD Jan Rýdl uvedl, že ostře sledovanou část D8 i její okolí odborníci stále monitorují a neukazuje se, že by tam byly problémy.

Stavaři provedli koncem listopadu na estakádě u Prackovic, která je součástí posledního dokončovaného úseku D8, zátěžové zkoušky, jež dopadly bez problémů.

Nestabilní podloží způsobilo v červenci 2013 po silných deštích sesuv svahu u Litochovic na Litoměřicku. Půda zavalila rozestavěný úsek D8 asi v délce 200 metrů a značně poškodila i nedalekou železniční trať.

K sesuvu došlo v roce 2013 u lomu Dobkovičky

Podle Ministerstva dopravy může za sesuv nedaleký kamenolom. Správce silnic a železnic už jeho majitele, společnost Kámen Zbraslav, zažaloval o uhrazení zhruba miliardové škody. Společnost vinu odmítla.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované