Hlavní obsah

Prokletý ostrov Sulawesi. Po zemětřesení a tsunami teď vybuchla sopka

3. 10. 2018

Na zničeném ostrově Sulawesi se probudila k životu tamní sopka. (Video: Marek Baloun, AP)

Indonéská sopka Mount Soputan se probudila k životu a začala chrlit lávu a popel. Podle vědců za výbuchem stojí páteční zemětřesení.

Článek

Indonésii sužuje jedna pohroma za druhou. Po pátečním silném zemětřesení, které si vyžádalo přes 1 300 obětí, ve středu ráno vybuchla sopka Mount Soputan.

Sopka vysoká 1 784 metrů se nachází na severu ostrova Sulawesi a zasahuje do pásma takzvaného ohnivého kruhu. Láva si razí cestu kilometry lesního porostu, zatímco popel a kouř stoupají do výšky až šesti kilometrů. Vláda zatím žádnou evakuaci nechystá, vyhlásila ale stav bdělosti v okolí 6,5 kilometru.

Vládní seismologové se domnívají, že za probuzením sopky stojí páteční silné zemětřesení o síle 7,5 stupně Richterovy stupnice. Zemětřesení a následná vlna tsunami si během víkendu vybraly přes 1 300 životů a zničily i celé vesnice.

Sopka vybuchuje téměř pravidelně posledních osmnáct let. Letos se zatím jedná o první případ. Naposledy vybuchla čtvrtého ledna 2016. Popel tehdy vystoupal do výšky dvou kilometrů.

Doporučujeme

Další zprávy

 • Jiří Hošek tweetuje

  Obrat v otázce brexitu by podle Theresy Mayové přinesla leda nejednota její mateřské Konzervativní strany. Britská premiérka se vyslovila proti 2.referendu o odchodu z EU s tím, že by šlo o „hlasování politiků.“ Šlo by prý o nerespektování demokracie.

 • Europoslanci podpořili přísnější návrh na snížení emisí CO2 u aut

  Evropský parlament se dnes vyslovil pro přísnější snížení emisí oxidu uhličitého u nových aut, než navrhovala Evropská komise. Europoslanci zvedli ruku pro návrh, podle kterého od roku 2030 nově vyrobená auta budou muset vypouštět o 40 procent oxidu uhličitého méně, než stanoví norma pro rok 2021. Evropská komise navrhovala 30 procent. Dnešní hlasování určilo postoj Evropského parlamentu pro vyjednávání s členskými státy EU, proto je možné, že konečná podoba limitů kvůli kompromisu ještě dozná změn.

  Více informací v článku

 • Jiří Hošek tweetuje

  Velmi silná a dobře napsaná část pasáž projevu @theresa_may věnovaná tomu, že právě Konzervativní strana je v Británii stranou příležitostí. „Jen u nás se potomek člověka, který kdysi přiletěl z Pákistánu, může stát ministrem vnitra.“

 • Jiří Hošek tweetuje

  I`ve seen it all! Premiérka @theresa_may vtančila (!) v Birminghamu na pódium za zvuku šlágru skupiny ABBA „Dancing Queen.“ Dělala si legraci sama ze sebe a z virálního videa, na kterém nedávno tančila při návštěvě školy s africkými školáky.

Reklama