Hlavní obsah

Provazochodec zamířil do věže katedrály a „vyhlásil“ Plzeň evropskou kulturní metropolí. Dopad je vidět i po třech letech

Vyhlášení Evropským hlavním městem kultury přineslo Plzni turisty.

 

Reklama

17. 1. 2018 21:23

Přesně před třemi lety se Plzeň stala Evropským hlavním městem kultury. Titul měla po celý rok 2015, během něhož se ve městě odehrály desítky větších a stovky menších akcí. Nárůst počtu turistů je patrný dodnes.

Článek

„Před rokem 2015 přijíždělo do Plzně turistů výrazně méně. V porovnání s rokem 2013, kdy jsme ještě titul Evropské hlavní město kultury neprezentovali, je nárůst zhruba 25 až 30 procent,” uvedla Zuzana Koubíková, ředitelka organizace Plzeň - TURISMUS. 

Do západočeské metropole dnes přijíždí zhruba 260 tisíc turistů ročně, čísla poslední tři roky zůstávají na srovnatelné úrovni. Přibližně dvě třetiny turistů tvoří cizinci. Ti nejčastěji přijíždějí z Německa, přibývá také návštěvníků z Asie. 

Podle Koubíkové nestojí za nárůstem turismu pouze titul Evropské hlavní město kultury, ale třeba i bezpečnostní situace ve světě. 

Podle Martina Baxy, náměstka primátora pro kulturu, je nárůst turismu jen jedním z dopadů titulu. „Prvním z nich je probuzení zájmu o dění ve veřejném prostoru a o kulturu v mnohem větší míře, než jsme čekali. Tím druhým je to, že se podařilo udržet objekt DEPO2015,” hodnotí Baxa. 

Právě v bývalém industriálním prostoru DEPO2015 dnes společnost Plzeň 2015 sídlí. Zajišťuje organizačně některé kulturní akce, které se ve městě udržely, například festival světla Blik Blik.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované