Hlavní obsah

Provoz pohotovostí vyjde Prahu příští rok na 39 milionů korun, meziročně více

Ilustrační foto.

Reklama

29. 10. 17:11

Provoz lékařských pohotovostí vyjde Prahu v příštím roce na 39 milionů korun, což je meziročně více. Důvodem zvýšení příspěvku jsou vyšší náklady způsobené pandemií a zároveň nižší úhrady ze strany zdravotních pojišťoven.

Článek

Pohotovosti jsou v Praze v sedmi nemocnicích a v Městské poliklinice. Město je musí mít ze zákona.

Nejvyšší částky dostanou na provoz pohotovostí Fakultní nemocnice v Motole a Thomayerova nemocnice v Krči, obě po 8,9 milionech korun. Obě nemocnice provozují ordinace všeobecného praktického lékařství, lékařství pro děti a dorost a zubní pohotovosti. Obě zmíněné nemocnice mají nejvytíženější pohotovosti.

Po 6,6 milionech korun dostanou Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a Nemocnice Na Bulovce. Po 3,3 milionech pak Ústřední vojenská nemocnice a Všeobecná fakultní nemocnice v Praze. Nejnižší částku dostane Nemocnice Na Františku, a to 1,4 milionu. Náklady na provoz Městské polikliniky nejsou ve výše zmíněných 39 milionech zahrnuty, neboť se jedná o zařízení města, které platí ze svého rozpočtu.

Zvýšení celkových nákladů na provoz pohotovostí si vyžádala opatření proti covidu. „Pracoviště lékařských pohotovostí jsou v tomto směru velmi riziková, dochází zde ke kontaktu s potenciálně nakaženými v první linii, proto jsou zde důsledně dodržována adekvátní hygienická a protiepidemická opatření,“ píše se v dokumentu. V souvislosti s tím byly zvýšeny mzdové náklady. Kvůli covidu zároveň poklesla návštěvnost pohotovostí a poskytovatelé péče tak obdrželi nižší úhrady od zdravotních pojišťoven.

Počet pacientů na pražských pohotovostech loni meziročně klesl. Lékaři ošetřili 93.957 lidí, což je o 42.866 méně než v roce 2019. Nejčastěji na pohotovosti dorazili dospělí a nejvíc pacientů přijali lékaři v lednu. Více než polovinu ošetřených tvořili Pražané. Druhou nejpočetnější skupinou byli Středočeši a zbytek tvořili obyvatelé jiných krajů či cizinci.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované