Hlavní obsah

První peníze z COVID I míří do firem. Drtivá většina jsou malí podnikatelé

Ilustrační foto.

Reklama

27. 3. 2020 16:49

Českomoravská záruční a rozvojová banka schválila první žádosti malých a středních podnikatelů o bezúročný úvěr z programu COVID I v objemu 90 milionů korun.

Článek

První podnikatelé začínají čerpat prostředky k úhradě svých provozních výdajů z vládního programu COVID I. Žadatelé nejčastěji využijí prostředky k úhradě mezd, dále pak nájemného, nákladů na energie či pořízení zásob. „První podniky, které jsme podpořili, jsou z různých oborů. Jde například o firmy působící ve strojírenství, stavebnictví, textilním průmyslu, zdravotnictví, maloobchodu a velkoobchodu a služeb. Dále jsou mezi nimi i podniky navázané na gastronomii,“ vyjmenovává Jiří Jirásek, předseda představenstva a generální ředitel ČMZRB.

Co se regionů týče, tak podpora směřuje napříč celou Českou republikou. „První podpoření podnikatelé, v drtivé většině jde o malé podniky, jsou z Ostravska, Šumperska, Olomoucka, Zlínska, Plzeňska, Semilska, Královéhradecka, Táborska, Mělnicka a také z Prahy,“ uvádí Jiří Jirásek a dodává: „Nejčastěji těmto podnikatelům bude vyplacena podpora v nižších řádech jednotek milionů korun.“

Úvěrový program COVID I měl být původně spuštěn 1. dubna. ČMZRB ale urychlila start kvůli tomu, že řadě podnikatelů šlo o každý den.

Banka dokončuje i přípravy navazujícího záručního programu COVID II, k jehož vyhlášení dojde v pondělí 30. března.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované