Hlavní obsah

Půjčka od rodičů je jen začátek. Kremlíkovo soukromí je teď věcí veřejnou

Foto: vlada.cz

Záře reflektorů exministru Vladimírovi Kremlíkovi zřejmě chybí. Na sítích se chlubí novou knihou či přípravou songu v nahrávacím studiu.

Reklama

26. 2. 2020 17:32

Majetkové poměry exministra rozkrývají novináři. Na svůj intimní život upozorňuje on sám. Není přitom první.

Článek

Exministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) nehodlá dále vysvětlovat, kde jeho rodiče vzali 8,6 milionu na půjčku, díky níž si mohl dovolit pořídit luxusní byt za více než 14 milionů na pražském Strahově.

„Jsou to soukromé záležitosti. Jsem soukromá osoba a rodiče jsou také soukromá osoba,“ odmítl pro Seznam Zprávy podrobnější výklad o majetkových poměrech rodiny Kremlíkových exministr.

Na půjčku od rodičů uvedenou v Kremlíkově majetkovém přiznání, které musel podat jako končící člen vlády, upozornil iRozhlas. Média následně přinesla informaci, že otec Vladimír pracoval dříve v továrně a matka Věra byla zaměstnaná jako knihovnice. Oba bydlí v domku v obci Vrdy u Kutné Hory.

Kremlík kromě půjčky od rodičů navíc dluží za své nemovitosti ještě bankám – celkově 11,5 milionu korun.

Příběh posledního Babišova exministra se v současnosti stáčí do roviny vysvětlování majetkových poměrů. Podobných případů zná přitom česká politika mnoho. Dosud nejlegendárnější je vysvětlování půjčky na byt premiéra Stanislava Grosse (ČSSD). Ten ve chvíli, kdy nedokázal vysvětlit rozdíl mezi svými příjmy a cenou nového bytu, tvrdil, že 1,2 milionu mu půjčil jeho strýc František Vik.

Brzy ovšem vyšlo najevo, že Vik (ve skutečnosti invalidní důchodce) si částku rovněž nemohl našetřit, a přiznal, že i on si musel půjčit, a to u příbuzných z ciziny. Stanislava Grosse aféra s bytem stála post předsedy vlády a zakrátko se stáhl z politiky zcela.

Peníze od příbuzných a pražský byt musel v minulosti vysvětlovat i Miroslav Kalousek, respektive jeho tehdejší manželka Radka. Ta získala byt na Veleslavíně, ve kterém tehdejší manželé bydleli za směnku od svého bratra Lubomíra Kašáka.

Kalouskovi bydleli a platili nájem v Kašákově bytě, který on koupil za 6,5 milionu korun. Po Kašákově smrti Radka Kalousková uplatnila ke koupi bytu směnku v hodnotě 6,5 milionu, která dle jejích vyjádření byla původně součástí majetkového vyrovnání mezi ní, bratrem a rodiči. „Mně do toho nic není. Neproběhly tam žádné peníze. Bylo to vypořádání majetkových záležitostí rodiny Kašákových,“ citovaly tehdy Miroslava Kalouska Hospodářské noviny.

Krkolomné vysvětlování majetkových poměrů politiků pak čas od času pronikne i do lidového slovníku. Třeba někdejší ministr průmyslu a dopravy Martin Kocourek (ODS) přispěl s výrazem „odklonit“, když vysvětloval, jak se na účtu jeho matky objevilo 16 milionů. Novinářům tvrdil, že nejde o peníze pochybného původu, nýbrž o jeho úspory, které si k matce „schoval“ před rozvodem.

Někdejší vládní strana Věci veřejné zase měla svého „čaroděje dobroděje“ poslance Michala Babáka, který sám zatížen hypotékami na nemovitosti v celkové hodnotě 13 milionů a dalšími dluhy u známých přispěl do stranické pokladny během tří let šesti miliony.

Kde k penězům přišel, vysvětloval prodejem opce na akcie auditorské firmy, která téměř nevydělávala, přesto tvrdil, že za podíl dostal 35 milionů korun. O vedení stranické kasy mluvil před straníky jako o „čarování“ a o sobě právě jako o „čaroději dobroději“. „Snažím se dělat dobro pro všechny, které mám rád,“ tvrdil například v rozhovoru pro MF Dnes.

Vladimír Kremlík se ovšem nepřidal jen do skupiny politiků s nápadným financováním bydlení. Sociální sítě už několik týdnů žijí jeho příspěvky, kde se chlubí fotografiemi své expřítelkyně nebo záběry z večírků, zprávami o nahrávání písně nebo přípravou nové knihy.

„Dostávám různé SMS, zda jsem se náhodou ‚nezbláznil‘. Ubezpečuji vás, že ne. Tedy alespoň prozatím,“ napsal například v úterý na svůj facebookový profil poté, co se hitem sociálních sítích stala fotografie s úryvkem jeho údajně chystané knihy, kde rozebírá intimní detaily ze svého partnerského života. Nechybí v něm věty jako: „Ranní sex jsem miloval.“

V žánru erotických povídek v minulosti proslula někdejší ministryně spravedlnosti úřednické vlády Jana Fischera Daniela Kovářová. Pod pseudonymem Ida Sebastiani vydala v době, kdy vedla českou justici, knížku Láskyplné povídky, které obsahují i drsnější sexuální scény.

Vlastní písně, mezi nimiž byla i jedna složená přímo pro jeho milou, vydal dokonce na CD někdejší ministr zemědělství a dnes poslanec za ODS Petr Bendl. Oslavnou píseň – i když ne na osobu milou, nýbrž na americký radar v Brdech – nazpívala i exministryně obrany Vlasta Parkanová. A hitem sociálních sítích byl i předvolební klip odborového předáka kandidujícího v barvách zemanovců Jaromíra Duška s názvem „Jaromír Dušomír“, který oslavoval „překvapivě“ kvality Jaromíra Duška.

Mezi politiky se ale najde i dost fotografů, jejichž snímky – stejně jako Kremlíkovy fotografie z různých večírků – na sociálních sítích budí spíše rozpaky než cokoliv jiného. Nekorunovaným králem selfies zůstal bezpochyby někdejší místopředseda Senátu za ČSSD Zdeněk Škromach. A to nejen díky svému legendárnímu videu, kde ze svého „bazénku“ vyzýval k „zapalování ohňů“, ale i díky pečlivému reportování pomocí selfies například i z tryzny v Terezíně.

Kritiku si vysloužila i někdejší ministryně za ANO, dnes poslankyně Karla Šlechtová, když vyfotila svého pudla „Rambohafíka“ na hrobě neznámého vojína na Vítkově.

Žánrovými obrázky a inscenovanými fotografiemi ze svého všedního a pracovního dne plní sociální sítě i ministryně financí Alena Schillerová.

Reklama

Doporučované