Hlavní obsah

Rakousko má kancléřku. Poprvé v historii stojí v čele vlády u sousedů žena

Foto: Wikimedia Commons

První rakouská kancléřka Brigitte Bierleinová.

Reklama

30. 5. 2019 15:33

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen dnes pověřil sestavením nové přechodné vlády dosavadní šéfku rakouského ústavního soudu Brigitte Bierleinovou. Rakouskou vládu tak poprvé povede žena.

Článek

Devětašedesátiletá kancléřka má s vládou odborníků dovést zemi k předčasným volbám, které jsou plánovány na září.

Rakouský prezident řekl, že se s Bierleinovou shoduje v tom, že ministři přechodné vlády by měli být převážně státní úředníci. Van der Bellen zatím představil pouze jméno šéfky vlády a dalších dvou jejích členů. Vicekancléřem a ministrem spravedlnosti v úřednickém kabinetu bude bývalý předseda nejvyššího správního soudu Clemens Jabloner. Ministrem zahraničí se má stát diplomat a mimo jiné bývalý mluvčí ministerstva zahraničí Alexander Schallenberg. Seznam ostatních ministrů by měl být oznámen později.

Na svém Twitteru prezident napsal: „Ano, je to zvláštní situace. A zvláštní situace vyžadují zvláštní odhodlání dát se do služeb republiky. Není to běžné, ale je to demokracie. A je to silná demokracie.“

Předchozí kancléř Sebastian Kurz na Twitteru nové kancléřce vyjádřil podporu. Je podle něj mimořádně kompetentní, zkušená a bezúhonná osobnost. Kurz věří, že Bierleinová zajistí stabilní vládu. „Velice Brigitte Bierleinové děkuji za ochotu vložit do služeb naší země ještě více. To není samozřejmost,“ napsal Kurz.

Bierleinová stála v čele ústavního soudu od loňského roku, předtím byla dlouhá léta jeho místopředsedkyní. Právnička, která se těší všeobecnému respektu, by měla vést vládu pravděpodobně jen do ustavení nové vlády, která vzejde z předčasných voleb. Žádný kancléř v dějinách poválečné republiky nestál v Rakousku čele vlády kratší dobu. Dalším prvenstvím Bierleinové je, že je prvním nestraníkem na postu rakouského kancléře. Nikdy nebyla členkou žádné strany.

Bierleinová se vzdala svého postu předsedkyně ústavního soudu. Prozatímně ho povede její zástupce Christoph Grabenwarter.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované