Hlavní obsah

Ráno koupíte za 60, odpoledne prodáte za 2 500. Dvacetikoruny s muži října 1918 jdou stále na dračku

Fronta na peníze – před ČNB se stálo na unikátní mince v řadě dlouhé desítky metrů.Video: Jan Marek, Barbora Kalátová, Seznam Zprávy

 

Reklama

29. 10. 2018 14:28

Česká národní banka dosud vyměnila přes polovinu z 600 tisíc výročních dvacetikorun s portréty Tomáše Garrigua Masaryka, Milana Rastislava Štefánika a Edvarda Beneše vydaných ke 100. výročí vzniku Československa.

Článek

ČNB to oznámila na internetových stránkách. Výměnu ČNB zahájila minulý týden ve středu a všechny tři dny ji doprovázely fronty před pobočkami centrální banky.

I dnes se před pražskou centrálou ČNB v ulici Na Příkopě před desátou hodinou dopoledne vinula fronta několika stovek lidí až do poloviny ulice Nekázanka.

Na Aukru za 2 500 korun 

Od každé mince vydává banka 200 tisíc kusů, přičemž lidé si mohou vyměnit na osobu maximálně tři kusy od každého vzoru. Mincemi je možné platit jako běžnými dvacetikorunami. Na aukčním portálu Aukro činila aktuální cena sady tří mincí dnes několik hodin před koncem aukce 2 500 korun, ve středu jejich prodej začal na zhruba 300 korunách.

Foto: Barbora Kalátová

Dvacetikoruny se zakladateli československého státu.

„Dobu, po kterou budou mince ještě k dispozici, nelze předem odhadnout. Závisí to na počtu zájemců a rychlosti, s jakou je bude ČNB schopna odbavovat. ČNB bude na svém webu a na sociálních sítích veřejnost informovat, pokud na některých územních pracovištích dojde pro daný den k ukončení fronty, aby se pro mince zájemci nevydávali zbytečně. Jakmile to bude možné, ČNB oznámí, kdy výměna mincí skončí,“ uvedla mluvčí centrální banky Markéta Fišerová.

Šance získat mince bude i příští rok

Zároveň upozornila, že emise dvacetikorun s portréty významných osobností ČSR je ve srovnání s pamětními mincemi více než 50násobná. Nelze tak podle centrální banky očekávat výrazné zhodnocení ceny mincí.

Centrální banka zároveň zopakovala, že současná možnost výměny dvacetikorun není poslední šancí, jak mince získat. Mince bude totiž možné koupit příští rok v tradičních sadách oběžných mincí, a to jak v běžné, tak ve špičkové kvalitě.

Na konci ledna příštího roku centrální banka totiž plánuje vydat další dvacetikoruny v omezeném množství, a to při příležitosti 100. výročí měnové odluky od Rakousko-Uherska. Tentokrát budou mít mince na rubové straně portréty Aloise Rašína, Viléma Pospíšila a Karla Engliše.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované