Hlavní obsah

Reakce trhů na pandemii koronaviru je přecitlivělá, tvrdí odborník

Foto: pixabay.com

Ilustrační snímek.

Reklama

1. 4. 2020 8:11

Akciové trhy ukázaly svoji zranitelnost. V dobách, kdy byly nakažlivé nemoci a předčasná úmrtí běžnou součástí života, byly burzy mnohem odolnější.

Článek

Akciové trhy se v souvislosti s COVID-19 propadly více, než by odpovídalo skutečným hrozbám, jež pandemie přináší. Důvodem je mimo jiné strach živený rychlostí zpravodajství a šířením zpráv na sociálních sítích. Akcie byly navíc před příchodem krize nadhodnocené. Jedinou cestou, jak teď ochránit investice, je inteligentně diverzifikované portfolio a nejméně tříletý investiční horizont, říká předseda správní rady fondu Quant Lukáš Foral.

Zkušenosti z vývoje po předchozích pandemiích ovšem dávají investorům velkou naději na rychlé ozdravení trhů poté, co se šíření nákazy podaří zkrotit.

Reakce trhů na pandemii nového koronaviru je přecitlivělá. Přední americký akciový index S&P 500 se propadl za jediný měsíc o třetinu, podobně významný Dow Jones ztratil ještě více.

Historická data z období předchozích pandemií ale ukazují, že tak prudký propad není opodstatněný – to i přesto, že v tuto chvíli ještě není jasné, do jaké míry se pandemie rozšíří a jaký bude její celkový ekonomický dopad. Dokonce i v důsledku španělské chřipky, která si vyžádala více než 50 milionů životů, se S&P 500 v roce 1918 propadl jen o necelou čtvrtinu. A už o rok později se vrátil k růstu.

Vysokou zranitelnost Wall Street vůči pandemii COVID-19 způsobilo hned několik faktorů, které při podobných situacích v historii buď sehrály menší roli, nebo nebyly přítomné vůbec. „Jde například o neustále se zkracující zpravodajský cyklus, silný vliv sociálních sítí nebo intenzivní propojení globálních dodavatelských řetězců,“ vysvětluje předseda správní rady investičního fondu Quant Lukáš Foral. Svou roli sehrálo podle něj i to, že americké akciové trhy byly krátce před vypuknutím pandemie nadhodnocené až o 17 procent.

Historie dává naději

Další vlna poklesu by přitom mohla ještě přijít. Dosavadní propad je podle Forala způsobený především panikou, kterou pandemie vyvolala, a strachem z jejích zdravotních následků. „Otřesy na trhy mohou přijít ale i v souvislosti s ekonomickými dopady v důsledku vládních opatření po celém světě,“ uvádí předseda správní rady fondu Quant.

Nejméně jeden důvod k optimismu ale investoři přesto mají. Údaje z období předchozích pandemií totiž ukazují, že se akcie poté, co šíření nákazy pomine, takřka vždy vrátily k rychlému růstu. Současný mimořádně prudký pokles tak může znamenat dokonce i příležitost, jak cenné papíry nakoupit za příznivou cenu.

Řada investorů si nyní klade otázku, zda v současné době ponechat na akciových trzích peníze, nebo zda dokonce cenné papíry nepřikoupit. Uprostřed šíření COVID-19 ovšem podle Forala není příliš moudré činit jakékoliv závěry o příští výkonnosti akciových trhů. Ty reagují velmi rychle na nejistoty a ceny se okamžitě přizpůsobují novým údajům.

Události, jako je pandemie koronaviru, by tedy neměly být zkoumány izolovaně, ale měly by být posuzovány společně s ostatními převládajícími tržními podmínkami až s odstupem času.

Faktem zůstává, že pandemie přišla v nepříznivém období pro čínskou ekonomiku. Už loni růst čínského HDP zpomalil na 6,1 procenta, což byla nejnižší hodnota za téměř 30 let. Co současnou situaci odlišuje od jiných významných propadů trhů, jako byla například krize z let 2008 a 2009, je rovněž její jiný charakter. „Tehdy se téměř zastavil pohyb peněz, dnes naopak ustrnul přeshraniční pohyb lidí,“ vysvětluje Foral.

Zůstat v klidu

Akciové trhy se po krizi obvykle odrazí zpět, jako se to stalo i u dřívějších pandemií. Třeba prasečí chřipka z let 2009 a 2010 způsobila podle Světové zdravotnické organizace po celém světě 18 500 úmrtí, údaj však zahrnuje jen oběti, u nichž nákazu prokázaly testy. Některé studie naznačují, že úmrtí ve spojitosti s virem H1N1 mohlo být ve skutečnosti 1015krát více.

I přes takto rozsáhlé následky index S&P 500 během šesti měsíců po eliminaci šíření nákazy zhodnotil o 18,7 procenta a během jednoho roku přidal dokonce 36 procent.

Pokud se COVID-19 bude i nadále šířit podobně jako jiné virové pandemie, počet potvrzených případů prudce poroste po dobu dalších osmi až deseti týdnů. Pak se počet nově infikovaných pravděpodobně začne snižovat až do přelomu jarních a letních měsíců. Postupně se obnoví cestovní ruch, restartují spotřebitelské výdaje a už ve třetím čtvrtletí by mohlo přijít ekonomické oživení.

„Obnovení akciového portfolia z dramatických poklesů nicméně může chvíli trvat. Nedoporučuji sledovat trhy každý den, pokud to není vaše práce. Určitě se ale vyplatí mít oči otevřené i pro nové investiční příležitosti, jež se s výprodeji na trzích zpravidla pojí,“ říká Foral.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované