Hlavní obsah

Rebelové na hanbu. SPD chce ve Sněmovně přesadit trojici poslanců, kteří opustili její řady

SPD chce ve Sněmovně přesadit trojici poslanců, kteří opustili její řadyVideo: Zuzana Černá, Seznam Zprávy

 

Reklama

27. 3. 2019 19:00

Ve Sněmovně se bude měnit zasedací pořádek. SPD nechce, aby mezi jejími poslanci dál seděla trojice „odpadlíků“, která stranu opustila.

Článek

Rozkol uvnitř SPD má i jeden nečekaně komický rozměr. Měnit se totiž kvůli němu má pevně daný zasedací pořádek v jednacím sále Poslanecké sněmovny.

Podle informací Seznamu o to usiluje právě SPD, která nechce, aby v jejích řadách dál seděla trojice odpadlíků Lubomír Volný, Marian Bojko a Ivana Nevludová. Ti po sporech s vedením začátkem března hnutí opustili a vstoupili do nově založeného hnutí Jednotní Alternativa pro Patrioty. Ta však ve Sněmovně není, proto na tablu poslanců ve foyer jednacího sálu už je jejich původní stranická příslušnost přelepená označením „nezařazený“.

SPD teď ale chce, aby opustili i svá místa v zadní řadě bloku lavic, který zákonodárcům hnutí po volbách ve Sněmovně připadl.

„Už jsme požádali o změnu zasedacího pořádku tak, aby si poslanci Volný a Bojko vyměnili místa se zákonodárci SPD, kteří dnes sedí u Pirátů, tedy Lubomírem Španělem a Jaroslavem Holíkem,“ potvrdil Seznamu předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala.

Ivana Nevludová by tak měla v „nepřátelské“ zóně zůstat sama, v jednacím sále je totiž přesně tolik míst, kolik je zákonodárců, a kvůli přehlednosti a kontrole při hlasování poslanci nesmějí svá místa libovolně měnit.

Nový zasedací pořádek musí odsouhlasit celé plénum Sněmovny. Rozhodovat, byť zřejmě formálně aklamací, by se o něm mělo už na příští schůzi.

Kromě původního místa ve Sněmovně ale bývalí poslanci SPD přijdou s největší pravděpodobností také o své posty ve sněmovních výborech. Do nich delegují poslance jednotlivé partaje podle volebního výsledku. A SPD nyní chce místa tří „odpadlíků“ nahradit věrnými straníky. Vyměnit se je podle informací Seznamu pokusí už na příštím zasedání Sněmovny v půlce dubna.

I o složení výborů totiž rozhoduje plénum Sněmovny. Podle nepsaného pravidla, které však partaje obvykle respektují, náleží místa ve výborech jednotlivým politickým klubům. A pokud strana chce své delegáty v nich vyměnit, Sněmovna jí v tom v drtivé většině případů nebrání.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované