Hlavní obsah

Dobrovolníci kolem Orlíku nasbírali na 20 tun odpadu

Foto: Ukliďme Česko

Ukliďme Česko. Ilustrační foto.

Reklama

5. 4. 22:01

Přibližně dvě desítky tun odpadu nasbírali dobrovolníci při akci Ukliďme Orlík. Pořádal ji Český rybářský svaz ve spolupráci se státním podnikem Povodí Vltavy a Českým svazem ochránců přírody.

Článek

Lidé mohli uklízet okolí orlické nádrže od poloviny března. Dnes pak rybáři sváželi ze břehu pytle naplněné odpadem. V minulosti dobrovolníci při akci sesbírali z břehů nebo vylovili z vody velké množství plechovek, děravé sudy, rozbité židle a další harampádí. Mezi haldami odpadků byly i věci, které se už dnes nevyrábějí, například igelitové sáčky od mléka.

„V současnosti tvoří největší část odpadu plasty. Ať se jedná o pet lahve nebo o kelímky od piva nebo limonád,“ uvedl za Český rybářský svaz Lukáš Mareš. Dodal, že nelze jednoznačně určit, které místo orlické přehrady bývá nejvíc znečištěné. „Často nacházíme věci v zátokách, kam je ale mohou zanést proudy po hladině,“ řekl.

V těchto dnech je výška hladiny Orlíku výrazně nižší, proto lze odpad snadněji sbírat. Mareš dodal, že další výhodou je to, že mnoho stromů na březích ještě nemá tolik listí. „Ten odpad je pak mnohem lépe vidět,“ uvedl.

Dobrovolníci si mohli po dobu tří týdnů vyzvedávat od rybářů pytle, do kterých sběr dávali. Po naplnění pak pytle nechali na břehu a rybáři je od pondělí svážejí. „Podle našich odhadů se do úklidu Orlíku zapojily tak tři stovky dobrovolníků,“ uvedl Mareš. Dodal, že museli obejít oba dva břehy po celé délce přehrady. Orlík měří 68 kilometrů, ale dobrovolníci patrně nachodili větší vzdálenost. „Procházejí různé zátoky, není to úplně jednoduché. Tipuji, že dohromady tak nachodili 150 až 200 kilometrů,“ uvedl Mareš.

Podle Českého rybářského svahu se do úklidu zapojují lidé, jimž není lhostejné, jak to kolem Orlíku vypadá. Loni lidé nasbírali 22 tun odpadu. „A letos to bude přibližně stejné množství,“ řekl.

Orlická přehrada je největším vodním dílem v Česku. Stavba začala v roce 1954 a hlavní část prací pokračovala až do roku 1961. V minulosti prošla přehrada mnoha zkouškami, těmi nejnáročnějšími byly povodně v letech 2002 a 2006.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované