Hlavní obsah

Třeboňským rybářům chybí kvůli suchu v rybnících třetina vody

Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

23. 3. 2022 11:52

Pokud se situace nezlepší, ovlivní to množství rybí násady i produkci. Rybáři teď končí s jarními výlovy, z nichž čekají 200 tun tržních ryb.

Článek

Na Velikonoce budou na třeboňských sádkách prodávat kilogram kaprů za 98 korun, stejně jako o Vánocích. ČTK to řekl předseda představenstva Rybářství Třeboň Josef Malecha.

„Je strašné sucho. Řekl bych, že je to jedno z nekritičtějších jar za strašně dlouho. V rybnících nám chybí zhruba jedna třetina z běžně zadržovaného objemu vody. Jestli se tento stav významně nezlepší, tak budeme zažívat jedno z nejsušších jarních období,“ řekl Malecha.

Rybářství Třeboň má proti jiným výhodu, protože využívá Zlatou stoku, umělý vodní kanál napájející rybniční soustavu. Potřebuje, aby bylo dost vody v řece Lužnice a na jezu Pilař. Právě i tam je teď ale vody proti jiným rokům méně. „Pro nás je teď Zlatá stoka největší výhodou. V nížinách chyběl sníh. Jediný, který krajinu zásoboval vodou, byl v Novohradských horách, v našem případě přes Lužnici a Zlatou stoku,“ řekl Malecha.

Bude-li sucho pokračovat, budou muset rybáři přizpůsobit množství rybí násady v rybnících. Obsádku do nich dávají postupně. „Ještě máme prostor se rozhodnout, že někde ubereme, jinde přidáme. Ale když není voda, má to vždy zásadní vliv na produkci,“ doplnil Malecha.

Ve druhé polovině jsou třeboňští rybáři s jarními výlovy, jež zahájili v únoru. Výnos bude zhruba 200 tun tržních ryb. Vylovili již velké rybníky jako Opatovický nebo Naděje. „Teď lovíme jenom násady, to znamená mladé ryby, pro potřeby nasazení rybníků. Na rybí líhni začínáme s výtěrem štiky,“ řekl Malecha.

Kvůli suchu a horkým létům posledních let kupuje Rybářství Třeboň postupně dmychadla, která okysličují vodu. Zatím jich má deset, na různých sádkách. Firma je používá hlavně v létě, ale i při podzimních výlovech. Díky dmychadlům mají ryby i lepší podmínky. ČTK to již dříve řekl vedoucí technik chovu ryb třeboňského rybářství Zdeněk Eisert.

Rybářství Třeboň je největší producent sladkovodních ryb v Evropě. Na tuzemské produkci ryb se podílí 15 procenty. Roční produkce činí asi 3200 tun, z toho tvoří 90 procent kapři, zbytek líni, candáti, štiky, sumci, amuři, tolstolobici a okouni. Firma má 100 zaměstnanců, hospodaří na 440 rybnících o výměře 8000 hektarů. Na vývoz jde 70 procent ryb.

Firma Rybářství Třeboň měla za obchodní rok od října 2019 do září 2020 tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží 146,2 milionu Kč. Meziročně klesly o osm procent. Provozní zisk se snížil o téměř 35 procent na 18,9 milionu. Výsledky nejvíc ovlivnilo, že kvůli koronaviru se prodalo méně ryb. Vyplývá to z výroční zprávy

Reklama

Doporučované