Hlavní obsah

Festival Open House Brno nabídne prohlídky desítek jindy uzavřených budov a míst

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Reklama

23. 5. 2022 11:43

Letošní ročník festivalu Open House Brno nabídne bezplatné prohlídky více než 80 budov a míst, jindy jen omezeně přístupných anebo uzavřených.

Článek

Zájemci se podívají například do pěti hotelů, parního pivovaru, synagogy, anatomického muzea a bývalého divadla na výstavišti. Registrace začala dnes ráno, prohlídky se uskuteční 28. a 29. května.

„Všechna místa se lidem otevírají zcela zdarma, některá jsou přístupná volně, jiná jsou z kapacitních a bezpečnostních důvodů přístupná jen s rezervovanou vstupenkou. Některé lokace budou lidem přístupné po celý víkend, jiná pouze jeden z víkendových dnů či v konkrétních hodinách,“ uvedla kreativní ředitelka festivalu Lucie Pešl Šilerová z pořádajícího spolku Kultura & Management. Všechny podrobnosti najdou zájemci na webu www.openhousebrno.cz.

Část prohlídek je komentovaná, výkladu se zhostí historici umění, architekti nebo nadšenci, kteří se o budovy starají. „Dlouhodobou myšlenkou festivalu je budovat sounáležitost obyvatel s Brnem,“ řekla Pešl Šilerová.

„Člověk, který zná historii místa, kde bydlí, myšlenky související se vznikem budov nebo své sousedy, těžko vyhodí pytel odpadků nebo pračku jen tak před dům. Procházkami si tak vlastně zlepšujeme svůj vlastní život,“ doplnil starosta Brna-severu Martin Maleček (Hnutí SOL), který zájemce provede sídlištěm Lesná a seznámí je také s historií bývalé železniční tratě Tišnovka.

Celý festival je neziskový, vstup na všechny akce je zdarma, organizaci zajišťují dobrovolníci. „Každoročně se nám vrací několik desítek zkušených dobrovolníků, budeme však rádi za každého nového zájemce s chutí otevřít lidem ‚svou‘ budovu,“ uvedla Pešl Šilerová. Zájemci se mohou ozvat na e-mail dobrovolnici@openhousebrno.cz.

Reklama

Doporučované