Hlavní obsah

Lidé se mohou rok od tornáda podívat na obec z opravované věže kostela

Foto: Jan Mihaliček, Seznam Zprávy

Tornádo kostel i jeho věž poničilo stejně jako většinu vesnice.

Reklama

25. 6. 2022 18:02

Lidé v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku se dnes mohou podívat na obec z opravované věže kostela poškozeného loňským tornádem. Mohou si také zazvonit na zvony, které 33 dní po tornádu nefungovaly.

Článek

Náklady na opravu kostela jsou přes 20 milionů korun. Část prací už je hotová a část je ještě v plánu. Farář Marián Kalina doufá, že práce skončí příští rok v červenci. V kostele se po opravách konají mše.

Tornádo o rychlosti přes 300 kilometrů za hodinu se prohnalo Břeclavskem a Hodonínskem loni 24. června. Zanechalo za sebou šest mrtvých a 1200 poškozených domů. Mezi výrazně poškozené objekty patřil právě kostel v Moravské Nové Vsi, na kterém se i dnes stále pracuje. „Doufali jsme, že k dnešku budeme mít vše hotovo. Naším cílem bylo dát kostel do stavu jako před tornádem. Protože je ale kulturní památkou, vstupuje do procesu úřad památkové péče, jehož cílem je ochránit památku a dát jí co nejhistoričtější ráz. Památkáři proto chtějí vrátit kostel o 100 let zpět, takže je proces náročnější,“ objasnil zdržení Kalina.

Odhadované náklady stavby přesahují 20 milionů korun. „Zatím máme proinvestováno něco pod pět milionů korun, protože větší faktury teprve začínají chodit. Povedlo se nám provizorně zapojit elektroinstalaci, takže kostel má provizorní světla i ozvučení nám částečně funguje. Povedlo se nám zasklít vnější okna, takže kostel je uzavřený,“ řekl Kalina. Nový je i motor na varhanech, které doprovázejí současné mše.

Kostel má také provizorní střechu, aby do něj nezatékalo. „Nejvíce se pracovalo na historické části kostela, kterou je věž. Podařilo se nám udělat ovládání zvonu a krov na věži, v příštích týdnech se tam bude instalovat kříž. Máme připravené nové ciferníky a hodinový stroj, během měsíce snad už budeme mít hodiny v pořádku,“ uvedl Kalina.

Poté je v plánu nátěr fasády věže a složení lešení z této části kostela, aby bylo možné stavět krovy střechy kostela, čemuž nyní lešení u věže brání. Farnost se také domlouvá s památkáři na barvách fasády. „Čeká nás také kompletní změna vnitřní elektroinstalace, protože jsme zjistili, že mnohé obvody vyzkratovaly. Nechceme nechávat polovinu starou a polovinu novou,“ dodal Kalina.

Peníze na opravu kostela poslalo podle faráře mnoho lidí. „Jsou od dobrovolníků z České republiky, ale i Maďarska, Slovenska, Německa, Rakouska nebo Polska. Část jsme dostali od různých organizací, například od maďarské vládní organizace Hungary Helps nebo od Karla Habsburského a Lichtenštejnů,“ vyjmenoval Kalina.

Reklama

Doporučované