Hlavní obsah

Na jižní Moravě loni poprvé od začátku kůrovcové kalamity klesla těžba dřeva

Foto: Jan Mihaliček, Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

7. 6. 2022 14:26

Po rekordním roce 2020, kdy se v jihomoravských lesích vytěžilo 3,8 milionu metrů krychlových dřeva, činil objem těžby loni 2,6 milionu metrů krychlových.

Článek

Těžba se tak vrátila na úroveň podobnou roku 2018, kdy se v jihomoravských lesích rozšířila kůrovcová kalamita. Před kalamitou se těžilo ročně v průměru 1,2 milionu metrů krychlových, vyplývá z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.

Pokles těžby je podle statistik daný tím, že velká část kalamitního dříví už byla vytěžena v minulých letech. Také smrků, které kůrovec společně se suchem decimoval, už není tolik. Nahodilá těžba stále tvořila přes 90 procent objemu vytěženého dřeva. Stejná míra nahodilé těžby byla loni ve středních Čechách, v Libereckém kraji a téměř stoprocentní podíl si drží již třetí rok nahodilá těžba na Vysočině, jejíž jehličnaté lesy kůrovec ničil v extrémní míře.

Těžba jehličnatých dřevin v Jihomoravském kraji loni činila 2,3 milionu metrů krychlových, tedy asi o 1,3 milionu metrů krychlových meziročně méně. Převládal v ní ze čtyř pětin smrk a desetinu tvořily borovice. Ty sice nenapadal kůrovec, ale usychaly kvůli poklesu hladin podzemních vod v důsledku suchých let. Listnatých dřevin se vytěžilo 269 000 metrů krychlových. Kraj je největším producentem žádaného dubového dříví.

Lesníci se snaží vykácené holiny intenzivně zalesňovat. Loni vysázeli nový les na jižní Moravě na 5037 hektarech, což je meziroční nárůst o 537 hektarů. Téměř dvě třetiny nové výsadby tvoří listnáče. Přirozená obnova se zdařila na 678 hektarech.

Obnovu lesů ale dlouhodobě v různé intenzitě ztěžuje přemnožená zvěř. Na jižní Moravě loni způsobila škody za 5,1 milionu korun, což je nárůst o 64 procent.

Reklama

Doporučované