Hlavní obsah

Na univerzity lákají studenty hokejem, vojenským cvičením i formulí

Foto: Getty Images

Ilustrační foto.

Reklama

23. 11. 20:47

Ke studiu na vysoké škole lákají středoškoláky na veletrhu pomaturitního vzdělávaní Gaudeamus robotickým i skutečným hokejem, vojenským cvičením na lanech i studentskou formulí.

Článek

Veletrh, který v úterý začal na brněnském výstavišti, potrvá do pátku. Zástupci vysokých škol na něm podají studentům informace o studiu a poradí jim s výběrem vhodné školy.

Ráno před bránou výstaviště postávaly hloučky studentů, dopoledne se vytvořila až padesátimetrová fronta. Největší zájem je tradičně o studium na pražské Univerzitě Karlově (UK) a brněnské Masarykově univerzitě. „Studenti k nám chodí už od rána, hodně se ptají na ekonomiku a mezinárodní vztahy. Nejžádanější je ale žurnalistika. My se snažíme si s každým promluvit, namotivovat ho a zjistit, co ho baví a jestli je daný obor pro něj,“ uvedla Barbora Cigánková z Fakulty sociálních věd UK.

Další univerzity lákají budoucí studenty praktickými ukázkami. Na Univerzitě obrany třeba vojenským cvičením na lanech, simulátorem protivzdušné obrany nebo dronem sestrojeným studenty. Vysoké učení technické v Brně představuje robotický hokej nebo simulátor závodu formulí, který vznikl ze studentského závodního vozu.

Univerzita Palackého v Olomouci láká na sport a studentský život. Uchazeči si mohou zahrát hokej a vyzkoušet pohyb na vozíku přizpůsobeném pro basketbal handicapovaných. „Představujeme náš nový univerzitní hokejový tým. Ačkoli jsme z přírodovědecké a právnické fakulty, chceme ukázat, že univerzita se dá reprezentovat i jinak. Lidé si s námi mohou zahrát hokej naživo nebo na konzoli a samozřejmě se zeptat na studium a studentský život,“ uvedli David Rosecký a Dominik Hajšman.

Oslovení středoškoláci se shodli, že v konkrétním oboru mají jasno, zástupců škol se ptají na podobu budoucího studia a přijímacích zkoušek. „Na Gaudeamus jdu s tím, že dostanu konkrétní informace o oboru, co mě zajímá. Školu bych pak volila i podle dostupnosti. Nemyslím si ale, že pro ty, co vůbec nevědí kam jít, je veletrh ideální, protože jim podle mě ještě víc zamotá hlavu,“ řekla studentka gymnázia v Jindřichově Hradci a uchazečka o studium práv Žaneta Frýbortová.

Někteří studenti přišli na doporučení třídních učitelů. „Zajímá mě technická škola, třeba informatika nebo elektrotechnika. Do Brna to mám daleko, tak spíš v Ostravě,“ řekl student ostravské průmyslovky Pavel Horváth.

Veletrhu se účastní přes sto veřejných i soukromých vysokých škol, univerzit a dalších vzdělávacích institucí včetně několika zahraničních, například z Velké Británie nebo Dubaje. Pro dosud nerozhodnuté organizátoři připravili test studijních předpokladů, díky němuž zjistí, který obor se pro ně hodí. Studenti mohou využít také kariérní poradenství.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované