Hlavní obsah

V Brně začala stavba dětského hospice Dům pro Julii za 160 milionů korun

Foto: Getty Images

Ilustrační foto.

Reklama

19. 7. 14:05

Slavnostním poklepáním základního stavebního kamene začala dnes v Brně stavba dětského hospice nazvaného Dům pro Julii. Poslouží pro vážně nemocné děti.

Článek

Náklady jsou skoro 160 milionů korun, z toho 92 milionů pokryje evropská dotace a zbytek město Brno. Novinářům to řekla primátorka Markéta Vaňková (ODS). Práce by měly trvat asi 15 měsíců, pro první klienty by se měl dům otevřít v roce 2024. Nabídne deset pokojů, část pro odlehčovací službu a část pro děti v terminálním stadiu nemoci. Další pokoje budou pro rodiny nemocných.

Dům bude stát v zahradě domu pro seniory na Kociánce. Provoz bude zajišťovat nezisková organizace Dům pro Julii, která s nápadem na stavbu domu přišla. „Dětský hospic bude sloužit rodinám po celou dobu od chvíle, kdy se dozví špatnou diagnózu. Nejedná se tedy jen o pomoc v posledních týdnech života jako u obvyklých hospiců, ale bude to pomoc na několik let,“ řekla Vaňková.

Vítá, že dům v Brně vzniká. „I když je dětská paliativní péče velmi bolestné téma, nesmíme před ním zavírat oči. Naopak když nastavíme adekvátní pomoc rodičům nevyléčitelně nemocných dětí, vyrosteme jako občanská společnost,“ uvedla Vaňková.

Podle jejího náměstka Petra Hladíka (KDU-ČSL) bude mít domov deset pokojů pro klienty. „Z nich osm bude sloužit pro pobytovou odlehčovací službu a dva budou fungovat jako hospicová lůžka pro děti v terminálním stadiu nemoci. Další pokoje budou sloužit jako zázemí rodičům a sourozencům nemocných dětí a součástí bude i byt posledního rozloučení,“ řekl Hladík.

Dům ponese jméno po půlroční Julii, která zemřela před více než deseti lety. „Mottem projektu je, že jsou věci, které nezměníme, ale jsou věci, které dokážeme jen spolu,“ uvedla ke stavbě domu Juliina matka Petra Trnková.

Podle ředitelky organizace Dům pro Julii Radky Vernerové není dětská paliativní péče v České republice příliš rozvinutá. „Proto jsme se inspirovali podobnými zařízeními v zahraničí, zejména ve Velké Británii, kde tato péče funguje dlouhou dobu. Naším cílem je poskytovat komplexní zdravotní, terapeutickou, sociální, psychoterapeutickou a duchovní pomoc pro celou rodinu dítěte s život ohrožující diagnózou,“ uvedla Vernerová. Aby mohlo být vážně nemocné dítě doma, je podle ní nezbytné rodinám umožnit odpočinout si od náročné péče. K tomu mají sloužit odlehčovací služby.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované