Hlavní obsah

Vila Stiassni v Brně má vlastní kavárnu v bývalé kuchyni nazvanou Café Ernst

Foto: Getty Images

Ilustrační foto.

Reklama

10. 6. 2022 23:04

Funkcionalistická vila Stiassni, postavená v roce 1929 podle návrhu architekta Ernsta Wiesnera, má vlastní kavárnu nazvanou Café Ernst. Vnitřní prostor kavárny je zároveň výstavou připomínající život a dílo významného architekta.

Článek

Kavárnu v pátek slavnostně otevřeli zástupci města a Národního památkového ústavu (NPÚ), který budovu spravuje. „Myšlenka na vlastní kavárnu v prostorách vily vznikla už před lety, kdy jsem tady pracovala na pokladně a často odpovídala na dotazy návštěvníků, kde si mohou před prohlídkou dát kávu. Zrovna v Pisárkách, kde vila stojí, v pěší vzdálenosti žádná kavárna není, její otevření bereme tedy i jako službu pro okolo bydlící obyvatele,“ řekla kastelánka vily Kateřina Konečná.

Vnitřní prostor kavárny, kde jsou na fotografiích připomenuta brněnská díla Ernsta Wiesnera, je umístěný do prostor někdejší kuchyně. V létě bude kavárna využívat také lodžii, která se otevírá do prostorné zahrady.

„Spolu s kastelánkou plánujeme zejména přes léto otevřít vilu co nejvíc veřejnosti, chceme nádhernou zahradu co nejvíc využít. Připravujeme akce pro rodiny s dětmi i koncerty. Na zimní období plánujeme degustace s odkazem na kuchyni první republiky,“ uvedl provozovatel kavárny Raed Kahwaji.

Prostor kavárny navrhovalo architektonické studio RAW. Architekti usilovali o to, aby použité materiály ladily s interiérem vily, na obložení baru je použitý stejný kámen, jímž je obložena lodžie.

Kavárna bude otevřená ve stejné době jako celá vila. Vstup do zahrady vily je sice zpoplatněný, správa vily ale jedná s majitelem kavárny o možné formě kompenzace za zaplacení tohoto vstupného. „Novinkou letošní sezony je celoroční permanentka na vstup do zahrady za 350 korun, která umožňuje vstup kdykoliv v otevírací době,“ uvedla Konečná.

Rodina Stiassných patřila mezi brněnskou průmyslnickou smetánku. Z Brna odešla kvůli nacistické hrozbě. Funkcionalistickou vilu pro ni navrhl architekt Ernst Wiesner, v Hroznové ulici v Pisárkách stojí od roku 1929. Za minulého režimu ji využíval krajský národní výbor jako takzvanou vládní vilu k reprezentačním účelům. Dnes je ve správě Národního památkového ústavu. V letech 2009 až 2014 se uskutečnila rozsáhlá rekonstrukce vily, jejíž součástí bylo vybudování Centra pro obnovu památek 20. století.

Reklama

Související témata:

Doporučované